خانه » مهارت نوشتاری » توصیف ادبی و انشا در مورد کویر + شعر

توصیف ادبی و انشا در مورد کویر + شعر

انشا درباره کویر و توصیف ادبی آن – مهارت نوشتاری

توصیف و انشا درباره کویرکویر، گوشه ای از این کره خاکیست که در جای جای آن می توانید حضور خدا را بیشتر از هرجای دیگری احساس کنید. صدای سکوت کویر آرامش بخش ترین صداهاست. سکوت کویر، هوای دلنشین و آسمان پر ستاره ی شب آن، رویایی ترین صحنه ها را خلق می کند.

روزهای کویر را درخشش پر هیجان خورشید، طلایی رنگ کرده است! خورشید چنان می تابد که گویی نمی خواهد به آسمانش خیره شوی! با دلی خوش، روی شن های گرم و نرمش بنشینی و چشمانت را ببندی و به خالق این دنیای پر از شگفتی بیندیشی.

در کویر، آفتاب که غروب می کند خیلی زود اولین ستاره طلوع می کند. بعد کم کم ستاره های دیگر پیدایشان می شود. مثل یک مجلس مهمانی که یکان یکان مهمانانش از راه می رسند و در خانه ای به وسعت آسمان می نشینند. بعضی از ستاره ها شکل یک بادبادک رامی سازند بعضی دیگر شکل خرس، ماهی، شیر،کمان ،خوشه، و …..وبه همین نام ها نیز خوانده می شوند.

اگر در شبی که هوا صاف است در جایی مثل کویر در پشت بام خوابیده باشی نظاره ی ستارگان زیبای آسمان که آسمان را به شکل چادر گلی آبی رنگی در آورده اند هوش از سر آدم می ربایند. ماه در گوشه ای از آسمان مثل یک صورت نورانی یا رهبری آسمانی گویی پادشاه شب است. ستاره ها در پناه او سو سو می زنند و ماه حرکت می کند و از آن ها سان می بیند.

چه کسی مي گويد كه كوير زيبا نيست؟ زيبايي كوير يعني روان بودن شن ها يعني تپه هاي شني. يعني دشت يك دست صاف و هموار. روزی آفتابي ،انوار تند و سوزان خورشيد سرو روي تو را مي سوزاند. امّا اين سوزاندن تو را استوار تر مي گرداند. خورشید بايد اين گونه تو را نوازش كند. اگر خوشيد كوير مانند خورشيد دامنه هاي خنک كوه باشد ديگر كوير، كوير نيست. بايد تن تو سوزانده شود تا تو اسوه ي صبوري گردي. خورشيد بايد اين گونه به تو بتابد تا همواري و زيبايي تو محفوظ بماند. تصّور اين كه در دل كوير ايستاده باشم چه در روز و چه در شب مرا دگرگون مي نمايد.خوشحالي وصف ناپذير به من دست مي دهد و در پوست خود نمي گنجم.

شعر در مورد کویر

اینجا، کویر گرم است

جایی که باد و خاک است

خورشیدِ آن، زُلال است

هر روز تابناک است

شبها سکوت و سرما

یک آسمان آبی!

از آسمان می‌افتد

هر لحظه‌ای شهابی

در شب، کویر زیبا

خاموش مثل دریاست!

آرامشی در آن است

آرامشی که زیباست

دریاچه‌ای‌ست گویی

دریاچه‌ای که پیر است!

رازی ست در دلِ آن

اینجا همان کویر است

 

توصیف زیبا کویر + شعر _ دانشچی

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.