خانه » مهارت نوشتاری » انشا در مورد لباس مورد علاقه من

انشا در مورد لباس مورد علاقه من

انشا دانش آموزی با موضوع لباس مورد علاقه من

انشا در مورد لباس مورد علاقه من

انشا با موضوع لباس مورد علاقه من به صورت ادبی و توصیفی برای دانش آموزان آماده شده تا با نحوه نگارش و مهارت نوشتاری آشنا شوند با دانشچی همراه باشید.

موضوع انشا لباس مورد علاقه من

اولین چیزی که بعد از شنیدن واژه لباس به ذهن بسیاری از ما می‌رسد این است که لباس یک پوشش است که می‌تواند ما را از عوامل طبیعی و اقلیمی محفوظ دارد. اما لباس بسیار مهم‌تر از این تعریف ساده است. امروزه لباس برای خود تبدیل به یک صنعت شده است و بسیاری از افراد از طریق صنعت لباس و پوشاک و مد برای خود کسب درآمد می‌کنند. آیا تا به‌حال وقتی برای انتخاب یک لباس وارد مغازه شده‌اید به مراحل تهیه یک لباس فکر کرده‌اید. از چگونگی تهیه نخ و یا چرم گرفته تا طراحی و تولید پارچه، سپس طراحی و دوخت لباس و بعد از آن  واردشدن لباس به بازار.

لباس از ویژگی‌های مخصوص همه انسان‌ها است و در همه جای دنیا انسان‌ها از لباس به‌عنوان یک پوشش استفاده می‌کنند. حتی انسان‌های اولیه نیز با شاخ‌ و برگ‌های درختان برای خود لباس درست می‌کردند تا پوششی روی بدن خود داشته و از سرما، گرما و حشرات و بسیاری از خطرات محیط اطرافشان در امان بمانند.

نوع پوشش مردم از زمان‌های قدیم تا به امروز تفاوت‌هایی زیادی کرده است این موضوع را می‌توان هم به دلیل توسعه تکنولوژی در صنعت نساجی دانست و هم‌تغییری در سبک زندگی مردم عنوان کرد. هم چنین لباس از نظر نوع، جنس، شغل و فرهنگ، تنوع و تفاوت‌های زیادی دارد که از این میان، فرهنگ از همه مهم‌تر است. بین لباس و فرهنگ رابطه قوی و خاصی وجود دارد به‌طوری‌که ما با دیدن طرز لباس پوشیدن یک فرد می‌توانیم تشخیص دهیم که آن فرد خارجی است یا ایرانی.

در برخی از کشورهای جهان باتوجه‌به فرهنگ آن کشور لباس مردم نیز متفاوت است. مثلاً لباس مردم کشور هند با مردمان کشورهای آفریقایی متفاوت است. این تفاوت لباس و تفاوت فرهنگ در ایران نیز وجود دارد. در کشور ما اقوام مختلفی زندگی می‌کنند که هرکدام برای خود رسم‌ و رسوم و لباس‌های متفاوتی دارند که به آن‌ها خصوصیات و هویت ویژه‌ای می‌دهد. هرکدام از این نوع لباس‌ها دلایل و کاربردهای مختلفی برای به‌وجودآمدن دارند. مثلاً در سواحل خلیج‌فارس به دلیل هوای گرم و شرجی، مردم از لباس سفیدرنگ و نازک و بلند استفاده می‌کنند تا هوا به‌راحتی در لباس جریان پیدا کند و باعث خنکی بدن افراد شود. درحالی‌که مردمانی که در مناطق سردسیر زندگی می‌کنند لباس و کلاه و روسری پشمی استفاده می‌کنند تا از سرمای هوا در امان بمانند.

لباس‌های محلی و اقوام مختلف، بسیار موردعلاقه من هستند. لباس‌هایی سرشار از رنگ و زیبایی که در  انسان شادی و نشاط روحی ایجاد می‌کنند. لباس‌هایی که با انواع دوخت‌های تزیینی، سنگ و مهره و سکه و سوزن‌دوزی‌های ابریشمی زینت داده شده‌اند. به‌طوری‌که انگار جشنواره‌ای از زیبایی‌ها و رنگ‌های مختلف به نمایش گذاشته شده است. در طراحی لباس‌های اقوام ایرانی شور زندگی، اصالت، رنگ و هنر ایرانی به‌کار رفته است هرچند که امروزه خیلی به این لباس‌ها که نشانی از هویت و فرهنگ ایرانی است، توجه نمی‌شود.

موضوعات پیشنهادی انشای دانش آموزی

انشا اختصاصی _ نویسنده: مریم پورحسن

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *