خانه » مهارت نوشتاری » انشا با تضاد معنایی بینا و نابینا

انشا با تضاد معنایی بینا و نابینا

انشا درباره بینا و نابینا

انشا تضاد معنایی بینا و نابینا

انشا با موضوع تضاد معنایی بینا و نابینا به صورت ادبی و توصیفی برای دانش آموزان آماده شده تا با نحوه نگارش و مهارت نوشتاری آشنا شوند با دانشچی همراه باشید.

انشا با موضوع تضاد معنایی بینا و نابینا

دنیای زیبای ما دارای مناظری خیره کننده، دل فریب و چشم نواز است. آنچه باعث این زیبایی می‌شود، بازی نورها و رنگهاست که آدمی را مسخ می‌ کنند، هر نوری طول موجی دارد و هر رنگی طیفی خاص. چشم موجودات دریچه ورودی مناظر و تصاویری هستند که مغز آنها را پردازش می‌کند و اعجاز بینایی صورت می‌گیرد. به جرات می‌توان گفت یکی از مهمترین حواس انسان، حس بینایی اوست. یکی از چند عامل مهم حفظ تعادل بدن است، و یکی از مهمترین عوامل اخطار دوری از خطر در شرایط بحرانی است.

بینا بودن حس امنیت و آرامش به همه می‌دهد. دیدن لحظات و تصاویر زیبا، شادی بی‌حد و وصفی ایجاد می‌کند. بینا بودن باعث تصویرسازی می‌شود، شما را وارد دنیای رنگارنگ رویا پردازی می‌کند. حسها را بین انسان‌ها، حیوانات و حتی گیاهان رد و بدل می‌کند. دیدن حیوانی زیبا یا گل و گیاهی مسحور کننده مانند آهنربا شما را جذب می‌کند. دیدن مناظر بکر و اعماق اقیانوس‌ها و یک جنگل‌ سبز همه را به وجد می‌آورد. اما باید بینا بود تا قادر به دیدن این همه زیبایی شد.

بینا بودن فقط با داشتن چشم ظاهری حاصل نمی‌شود بلکه چشم دل هم باید باز باشد و طالب پذیرش زیبایی. گاهی بینا بودن فقط دیدن زیبایی‌ها نیست، برای دیدن غم و رنجها و دردهای دیگران است. برای درک، همدردی و تسلا دادن آنها نیز هست. در اینجا باز هم بینا بودن دل بسیار لازم است، وگرنه آب از آب تکان نمی‌خورد.

بینایی یک نابینا چگونه است، آیا سیاه و سفید یا خاکستری است؟ یک نابینا با چشم ظاهری نمی‌تواند تجسمی از بازی رنگها و نورها داشته باشد، اما در ذهن می‌تواند تعریفی از شنیده‌ها در مورد اجسام برای خود تصور کند. در مواجه شدن با خطر دچار اختلال و مشکل می‌شود. این جاست که وظیفه انسانی حکم می‌کند تا اگر از دستمان بر بیاید حتما کمکشان کنیم. درست است هرگز چیزی ندیده‌اند یا بعضا تا مدتی قدرت بینایی داشته‌اند و بعدا به هر دلیلی آن را از دست داده‌اند ولی درک و شهود بالایی دارند.

ممکن است چشم دلی داشته باشند که هزاران بینا نداشته باشند، دلی سفید و زلال. درست است بینا بودن و نبودن از نظر ظاهری بسیار اهمیت دارد اما به همان اندازه بینا بودن و نابینا بودن ذاتی هم مهم است. کوردل و سیاه دل نبودن بسیار اهمیت دارد. اگر بینا هستی و از کنار نابینایی که در معرض خطر یا اتفاقی است با بی‌تفاوتی گذشتید از هر چه نابینا، نابینا‌تر هستید. اگر در موقع پرداخت وجه برای خرید یا هر کار دیگر سر یک نابینا را کلاه گذاشتید، از هر چه نابینا، نابینا‌تر هستید. بینایی ظاهری و باطنی هدایتگر همیشگی زندگیتان.

بیشتر بخوانید: لیست انشاهای تضاد معنایی

انشا اختصاصی _ نویسنده: مهتا قیدی

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *