خانه » زیست شناسی » تحقیق درمورد زندگی لاک‌پشت سانان و غذای آنها

تحقیق درمورد زندگی لاک‌پشت سانان و غذای آنها

دانستنی هایی درباره لاک‌پشت ها

تحقیق درمورد لاک پشت، عمر لاک پشت , غذای لاک پشت

لاک‌پشت‌ سانان از بی‌کمانان هستند، آب‌پرده‌دارانی (خزندگانی) با لاک استخوانی پشتی و لاک استخوانی شکمی هستند که کمربند اندام حرکتی آنها درون دنده‌هاست و دندان ندارند. از ۳۰۰ گونهٔ موجود برخی از آن‌ها شدیداً در معرض انقراض قرار دارند. از گونه‌های معروف آن می‌شود به لاک‌پشت زینی، لاک‌پشت چرمی و لاک‌پشت‌های سه‌چنگالی اشاره کرد.

کالبدشناسی لاک‌پشت‌ ها

بیشتر بدن لاک‌پشت‌ها به‌وسیله یک استخوان یا صدف غضروفی حفاظت شده‌است. این استخوان یا صدف از دنده‌های آن‌ها مشتق شده است. صدف لاک‌پشت از صفحه‌های شاخی تشکیل شده است که استخوان را می‌پوشانند. ستون مهره‌ها، دنده‌ها و چند استخوان دیگر لاک‌پشت به سطح داخلی این لاک متصلند. همین باعث می‌شود که لاک‌پشت‌ها موجودات بسیار کندرو و سنگینی باشند. لاک پشتی آن‌ها را اصطلاحاً پشت‌لاک carapace و لاک شکمی را زیرلاک plastron می‌گویند. در بیشتر لاک‌پشت‌ها سطح بیرونی لاک آن‌ها با فلس‌های زبر و تیزی پوشیده شده که سپرچه scute نامیده می‌شوند. همهٔ لاک‌پشت‌ها آرواره‌های بدون دندان دارند و در اطراف این آرواره‌ها استخوان‌های تیزی برای خرد کردن غذا وجود دارد.

ویژگی لاک‌پشت ها

لاک‌پشت از حیوانات بسیار جالبی است که سالیان دراز عمر می‌کند و کمتر مریض می‌شود و می‌تواند برای مدت‌های مدید غذا نخورد، یک علت طول عمر و سلامتی او شاید به خاطر همین باشد که می‌تواند برای مدت طولانی غذا نخورد. لاک‌پشت حیوانی است گیاه‌خوار و به ندرت حشره می‌خورد. در بین گیاهان از هیچ چیز بیش از جوانه‌های نورس کاهو لذت نمی‌برد. لاک‌پشت حیوانی است اجتماعی و اغلب لاک‌پشت‌ها به صورت دسته جمعی و یا جفت جفت به سر می‌برند. برای شناخت جنسیت لاک‌پشت کافی است به روپوشی که زیر شکم لاک‌پشت است نگاه کنید. اگر زیر شکم لاک‌پشت بیضی شکل و محدب بود، دلیل بر آن است که وی نر است ولی اگر زیر شکم لاک‌پشت پهن باشد دلیل بر ماده بودن آن است.

 • لاک‌پشت‌ها جزو جانوران خون‌سرد هستند.

زاد و ولد

لاک‌پشت‌ها بیشتر عمر خود را در دریا می‌گذرانند، ولی در فصل زاد و ولد برای جفت‌گیری به آب‌های کم‌عمق می‌آیند، لاک‌پشت‌های ماده شب به ساحل می‌آیند و تخم‌گذاری می‌کنند. بیشتر آن‌ها شب را به کندن چاله می‌گذرانند و تا ۲۰۰ تخم می‌گذارند. نه ماه طول می‌کشد تا بچه‌ها از تخم بیرون بیایند. آن وقت بچه‌ لاک‌پشت‌ها از لانه بیرون می‌زنند و به طرف دریا می‌روند. بچه‌ لاک‌پشت‌ها دشمنان زیادی دارند و انسان یکی از این دشمنان است. به همین دلیل خیلی از لاک‌پشت‌ها قبل از آنکه به سن تولید مثل برسند کشته می‌شوند.

عمر و وزن لاک‌پشت ها

لاک پشتها می توانند بسیار عمر کنند ، پیرترین لاک پشت یافته شده ، در جزایر سیشل بیش از ۱۵۰ سال عمر داشته است. بزرگترین لاک پشتها، پشت چرمیها هستند. آنها رشدی بیش از ۸/۱ متر (شش پا) و وزنی بیش از ۴۰۰ کیلوگرم (۸۸۰ پوند) دارند. لاک پشت خوراکی سواحل فلوریدا به نام تراپین از جمله کوچکترین لاک پشتها است که به طور عمده در آبهای شیرین زندگی می کند و بسیاری از انها دارای رنگی روشن هستند. حدود ۲۵۰ گونه مختلف از لاک پشتها و سنگ پشتها در سرتاسر دنیا وجود دارند. آنها در زیستگاههای مختلف ، از اقیانوس گرفته تا صحراها، زندگی می کنند. اما در مکانهایی با اب و هوای سرد قادر به زندگی نیستند.

گونه های لاک پشت

لاک پشت بیابانی

این لاک پشت در صحراهای شمالی آمریکا زندگی می کند. او از گیاهان تغذیه می کند و بر خلاف دیگر حیوانات صحرایی، در طی پاهای جلویی مسطحی است، که از آنها برای کندن حفره های باریک استفاده می کند. او از این حفره ها به عنوان اقامتگاه زمستانی استفاده می کند.

 • اسم علمی: گافروس آگاسیزی
 • اندازه: قد تا ۴۱ سانتیمتر (۱۶ اینچ)
 • محل زیست: کویر و تیغانستانها
 • پراکندگی: غرب آمریکا و مکزیک
 • نحوه تولید مثل : ماده تا تخم می ریزد. در حدود ۴ ماه طول می کشد که نوزادان سر از تخم بیرون بیاورند.
 • رژیم غذایی: گیاهان کویری از قبیل کاکتوس

لاک‌پشت جنگلی

این لاک آب شیرین ، در دریاچه های شمالی عظیم ایالات متحده و کانادا جاییکه زمستان را با خواب زمستانی پشت سر می گذارد زندگی می کند. لاک پشت جنگلی قسمت اعظم زندگی خود را بیرون از آب و در مکانهای مرطوب سپری می کند . او از چنگالهای تیزش برای کنار زدن برگها و گیاهان برای جستجوی غذا ، استفاده می کند.

 • اسم علمی: کلیمیز اینسکالپا
 • اندازه : قد تا ۲۰ سانتیمتر (۸اینچ)
 • محل زیست: جنگلها ، زمینهای مردابی
 • پراکندگی : شرق کانادا ، شمال شرقی آمریکا
 • نحوه تولید مثل: ماده ها دسته های ۸ تایی از تخمها را در اواخر بهار می ریزند . بعد از تقریباَ ۴ ماه نوزادان سر از تخم بیرون می آورند.
 • رژیم غذایی: کرم ها ، حلزونهای دریایی ، حشرات و میوه ها

لاک پشت چرمی

یک لاک پشت چرمی بالغ بر خلاف دیگر لاک پشتها هیچ پولکی بر روی پوسته پشت خود ندارند. در عوض پوسته در زیرلایه ای از پوست کائوچو مانند ، پنهان شده است . لاک پشتهای پشت چرمی که بزرگترین لاک پشتهای دنیا، هستند باله های گسترده ای دارند و شناگران قدرتمندی هستند . انها آرواره های قیچی شکل ضعیفی دارند و هیچ چنگالی بر روی باله های خود ندارند.

 • اسم علمی: درماچلیزکوریاسیا
 • اندازه: قد تا ۸/۱ متر(۶پا) وزن تا ۵۶۸ کیلوگرم (۱۲۵۰ پوند)
 • محل زیست: اقیانوسهای آزاد
 • پراکندگی: دریاهای استوایی سراسر جهان ماده تخمها را به صورت دسته های ۱۰۰ عددی روی سواحل شنی می ریزد. بیشتر ماده ها فقط هر دو سال یکبار تولید مثل می کنند.
 • رژیم غذایی: ستاره دریایی (توتیایی دریایی)

لاک‌پشت‌های نرم‌کاسه

خانوادهٔ لاک‌پشت‌های نرم‌کاسه خانواده‌ای از لاک‌پشت‌ها از بالاخانوادهٔ نرم‌کاسه‌واران (Trionychoidea) است. به گونه‌های این خانواده “سه‌چنگالی‌ها” هم گفته می‌شود. برخی از بزرگ‌ترین لاک‌پشت‌های آب شیرین در جهان از این خانواده هستند.

بیشتر بخوانید: درمورد جانوران دوزیست

منبع ویکی پدیا و رشد

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *