خانه » زیست شناسی » قورباغه و وزغ جانوری دوزیست

قورباغه و وزغ جانوری دوزیست

همه چیز درمورد زندگی قورباغه و وزغ 🐸

درباره وزغ و قورباغه، جانداران دوزیست

درباره وزغ و قورباغه، جانداران دوزیست

قورباغه (Frog) و وزغ (Toad) جانوری دوزیست از راسته بی‌دمان، وزغ و قورباغه ها هم در خشکی و هم در آب زندگی می کنند، آنها از جانوران خونسرد به شمار می روند.

رایج‌ترین دوزیستان جهان قورباغه‌ها و وزغها هستند. نوع بالغ قورباغه‌ها عموما بدون دم و چمباته زده هستند، آنها پاهای بلند عقب برای پریدن و زبان بلند چسبناک برای گرفتن طعمه، دارند. معمولاَ قورباغه‌ها بدن نرم و مرطوب دارند و در نزدیکی آبها زندگی می‌کنند. وزغها پوست خشک و زگیل مانند دارند و عمدتاً روی خشکی زندگی می‌کنند.

تولید مثل قورباغه‌ها و وزغها

قورباغه‌ها و وزغها هر ساله به محل تولید مثل (محل تولد) خود باز می‌گردند. عموما نرها زودتر از ماده‌ها به آبگیرها می‌رسند و محدوده جفت گیری خود را مشخص می‌کنند. هنگامی که ماده‌ها به محل می‌رسند، نرها به‌وسیله آوازهای مخصوص آنها را به درون آبگیر دعوت می‌کنند.

در صورتی که ماده‌ها به آواز نرها جواب بدهند، نرها به‌وسیله پاهای جلویی آنها را می‌گیرند. وقتی ماده‌ها تخم ریزی می‌کنند، نرها به‌وسیله اسپرم تخمها را بارور می‌کنند. نحوه بغل کردن برای جفت گیری که به نام اتصال معروف است، به این شکل است که نر در سمت راست قرار می‌گیرد تا بتواند تخمها را بارور کند. این حالت ممکن است چند روز طول بکشد.

قورباغه و وزغ

قورباغه درختی

بعضی از قورباغه‌های مناطق گرم با زندگی روی درختان و بوته‌ها سازگاری پیدا کرده‌اند. بعضی از گونه‌ها هرگز درختان را ترک نمی‌کنند و حتی روی درختان، تولید مثل می‌کنند. بیشتر قورباغه‌های درختی دارای انگشتان بلند و دست و پا هستند که روی آنها صفحه‌های چسبناکی برای گرفتن شاخه‌ها و برگهای نرم وجود دارد.

بعضی از قورباغه‌ها با استفاده از انگشتان پرده دارشان که به عنوان بال پرواز به کار می‌برند، از این درخت به آن درخت می‌پرند. این قورباغه درختی جنگلهای بارانی آمریکای مرکزی، یک قورباغه پرنده‌است که از این درخت می‌پرد. او در حالی که روی شاخه‌ها راه می‌رود، حشرات را شکار می‌کند.

دانستنی‌ها درباره قورباغه

وزغ نیزار متعلق به آمریکای مرکزی و جنوبی در سال ۱۹۳۵ برای کنترل سوسک‌های نیشکر که آفت ساقه‌های نیشکر هستند، به نواحی شمال‌شرقی استرالیا برده شده. متاسفانه وزغ نیزار در محیط زیست خود بیش از حد سازگاری پیدا کرد. این وزغ به سرعت افزایش پیدا کرد و تعداد بیشماری از گونه‌های حشرات محلی و حیوانات استرالیا را خود. بعضی از این گونه‌ها در حال حاضر در معرض خطر قرار دارند. این وزغ به دلیل سمی بودن و غیر قابل خورده شدن، شکارچیان کمی دارد.
نمونه‌های اندکی از قورباغه‌هایی که شش ندارند نیز یافت شده‌است.

غذای قورباغه ها

در حقیقت قورباغه ها به طور کلی گیاه خوار نیستند و گوشت هم میخورند. قورباغه ها حشرات، حلزون ها، عنکبوت، کرم و حتی ماهی های کوچک را هم میخورند حتی برخی از قورباغه های بزرگ تر نیز موش هم میخورند!

یکی از حقایق جالب در مورد قورباغه ها این است که آن ها دندان ندارند درست مانند مارها، آن ها غذای خود را به طور کلی می بلعند چون نمی توانند آن را بجوند. قورباغه ها معمولا از فک بالایی خود برای نگه داشتن طعمه استفاده می کنند نه جویدن آن.

یکی دیگر از حقایق جالب در مورد قورباغه ها زبان چسبنده آن هاست که در عرض یک ثانیه بیرون می آید و طعمه به آن می چسبد و قورباغه قبل از اینکه طعمه بتواند واکنشی از خود نشان بدهد ، زبان خود را جمع می کند!

آن ها هم چنین از پشه ها، پروانه، سنجاقک نیز تغذیه می کنند و انواع بزرگتر آن ها حشرات بزرگ تر مثل ملخ و بچه لاک پشت و حتی قورباغه های کوچک تر را نیز می خورند!

گونه‌ها قورباغه

  • قورباغه طلایی
  • گونه‌ای
  • قورباغه طلایی

۳۷۰۰ گونه از قورباغه‌ها و وزغها در دنیا وجود دارد که به غیر از جنوبگان (قاره قطب جنوب) در همه نقاط دنیا می‌توان آنها را یافت. برخی از آنها عبارت‌اند از:

  • قورباغه سبز
  • وزغ سبز
  • وزغ بیلچه‌پای
  • قورباغه نیزه سمی

ساختار پوستی قورباغه

در دوزیستانی مانند قورباغه که از انواع مهم این گروه است، اپیدرم به صورت چند لایه‌ای بوده و به صورت دوره‌ای در هر ماه یکبار تعویض می‌شود. علاوه بر غدد مخاطی در بعضی از دوزیستان مانند وزغها ، غدد مولد سم هم وجود دارد که این جانوران را بر علیه دشمنان مصون نگه می‌دارد. پوست رنگی است. تغییر رنگ به کندی انجام می‌شود به این دلیل که سیستم عصبی کنترل مستقیمی روی سلولهای رنگی ندارد.

ساختار اسکلت بدن قورباغه

جمجمه یک جعبه استخوانی است که مغز و اندامهای حسی را نگهداری می‌کند. ستون مهره‌ها از مهره‌های جدا از هم تشکیل شده این مهره‌ها شامل مهره‌های گردن، پشت، ناحیه کمری، خاجی و ناحیه دمی در دوزیستان دم‌دار است. بعضی از سمندرها تعداد مهره‌هایشان به بیش از ۱۰۰ عدد می‌رسد و در قورباغه فقط ۹ مهره بدون دنده وجود دارد.

همه چیز درباره دوزیستان
ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *