خانه » مهارت نوشتاری » انشا در مورد دریای آبی + شعر

انشا در مورد دریای آبی + شعر

انشا در مورد دریا و موج های زیبایش

دریای آبی
در ادامه برای تقویت مهارت نوشتاری، نمونه ای انشا در مورد دریای آبی قرار داده ایم. با دانشچی همراه باشید.

موضوع انشا دریا

موج های سرگردان دریا که از هر طرف برای رسیدن به ساحل با یکدیگر رقابت می کنند، سکوت ساحل را با برخورد به صخره های بزرگ و کوچک می شکنند و با هر بار آمدنشان، مشتی صدف با دستانشان سوی ساحل می ریزند.

گاه گاهی هم خرچنگ های ریز و درشتی از لا به لای صدف ها به نماد خوش آمد به میهمانان، چنگالی تکان می دهند! یکبار که کنار دریا نشسته بودم، مارماهی کوچکی را دیدم که از دست موج ها فرار کرده و خود را با زحمت و زور فراوان، به تخت سنگی چسبانده بود که لحظاتی بعد، موج ها دست به یکی کردند و او را درحالیکه بلند بلند می خندیدند، با خود بردند!

روزهای آفتابی، دریا حال و هوای دیگری دارد؛ گویی خورشید هزاران بار تابش می کند وقتی که تصویرش از دریا بازتاب می شود. زیباتر از آن، لحظاتی است که آسمان گونه اش سرخ می شود و خورشید غروب می کند؛ کم کم ستاره ها جای او را پر می کنند و دریا چراغش کم سو می شود.

تنها چراغ ماه و ستارگانش هست که نمی گذارد همه جا تاریک تاریک شود هرچند همان اندک نور را هم از خورشید قرض گرفته اند! دریا شب و روزش زیبا و دلرباست…

شعر درباره دریا

صدای موجت ای دریا !
برایم شعر زیبایی ست
پراز راز و پراز لذت
همانند معمایی ست

صدف می ریزی از خوبی
به روی ساحلت هرروز
و بوی تازه می گیرد
ازاین خوبی، دلت هرروز

در آغوش تو ماهی ها
تمام لحظه ها شادند
به زیر آب و روی آب
همیشه شاد و آزادند

پرستو های دریایی
که خیلی عاشق موجند
نشسته گاه برساحل
و گاهی نیز در اوجند

تو ای دریا ! برای ما
بخوان شعر قشنگت را
به روی ماسه جاری کن
صدای رنگ رنگت را

انشا دوم : دریای آبی

 انشا دریا

دیدن دریا همیشه هیجان انگیز و مفرح است. مخصوصا وقتی هوا صاف و آب دریا آرام است. موج‌های کوچک رو به ساحل می‌آیند و صدفهای کوچک را به ساحل می‌آورند. پرواز مرغان دریایی بر روی دریا هم خیلی زیباست. برای بودن روی دریا باید سوار قایق شد که مسافت کوتاهی تا وسط دریا می‌رود. اما برای گذشتن از دریا حتما باید سوار کشتی بشویم.

دریا در بیشتر دنیا به رنگ آبی است و همین باعث می‌شود که ما فکر کنیم رنگ آبی دریا به خاطر انعکاس رنگ آبی آسمان است اما در واقع اینطور نیست و رنگ دریا به موجودات ریز داخل آب بستگی دارد. علاوه بر این موجودات، ماهی‌ها و حیوانات دیگری نیز در آب زندگی می‌کنند. بعضی از مردم از طریق ماهیگیری زندگی می‌کنند و شغل آنها ماهیگیری و فروش ماهی است. در کشور ما دو دریا در شمال و جنوب وجود دارد. البته دریای خزر که در شمال قرار دارد دریاچه‌ای بسیار بزرگ است ولی خلیج فارس دریایی است که به اقیانوس راه دارد.

زیبایی دریا تنها در آب و امواج آن نیست. غروب خورشید در دریا از زیباترین و خیره کننده‌ترین مناظر دنیاست. وقتی خورشید در انتهای خط دریا فرو می‌رود، امواج دریا به رنگ نارنجی در می‌آید و شب، با درخشش ماه بر روی سطح دریا از راه می‌رسد و چند ساعت بعد وقتی خورشید دوباره طلوع می‌کند، روز دیگری در دریا آغاز می‌شود. تفریح و سفر همراه خانواده در کنار دریا بسیار لذت بخش است. تابستان‌ها که مدرسه‌ها تعطیل می‌شود خیلی از خانواده‌ها به شهرهای شمالی سفر می‌کنند و از بودن در ساحل دریا لذت می‌برند.

ما باید در حفظ و نظافت محیط طبیعی دریا و ساحل کوشا باشیم و هرگز زباله‌ها و مواد غذایی یا پسماند را در ساحل یا در آب دریا رها نکنیم. این کار آسیب شدیدی به موجوداتی که در دریا زندگی می‌کنند می‌زند. بهتر است اگر قصد آب تنی در دریا را داریم حتما زمانی باشد که غریق نجات‌ها در ساحل هستند و یک بزرگتر ما را همراهی می‌کند.

به نظر من هرکسی باید حتما یکبار غروب دریا را ببیند و خاطره آن را به حافظه بسپارد.  و اگر می‌خواهیم این خاطره همیشه خوب و به یادماندنی باشد باید از خودمان و محیط دریا و ساحل مراقبت کنیم.

با دیدن دریای بزرگ و آبی انسان بزرگی و عظمت پروردگار را به یاد می‌آورد و خالق این همه زیبایی را ستایش می‌کند.

پیشنهادی: انشایی درباره اقیانوس بخوانید

انشا دریا _ اختصاصی دانشچی

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *