خانه » مهارت نوشتاری » معنی ضرب المثل ” هر که بامش بیش برفش بیشتر ” +داستان

معنی ضرب المثل ” هر که بامش بیش برفش بیشتر ” +داستان

هر که بامش بیش برفش بیشتر – داستان و معنی

هر که بامش بیش برفش بیشتردر این پست با معانی و داستانی درباره ضرب المثل هر که بامش بیش برفش بیشتر، آشنا می شویم.

معنی ضرب المثل هر که بامش بیش برفش بیشتر

۱- هر کس جایگاه بالاتری داشته باشد، دردسرها و گرفتاری های بیشتری نیز دارد.

۲- ثروت زیاد آسایش به بار نمی آورد.

۳- هرچه پول و ثروت زیادتر و زندگی وسیعتر باشد سختی و مشکلات زیادی هم دارد.

۴- هر کس داراتر است گرفتار تر است.

داستان برای ضرب المثل هر که بامش بیش برفش بیشتر

حکایت شده است که یکی از پادشاهان عمرش به سر آمد و دار فانی را بدرود گفت و به سوی عالم باقی شتافت؛ چون وارث و جانشینی نداشت وصیت کرد. بامداد نخستین روز پس از مرگش اولین کسی که از دروازه ی شهر در آید تاج شاهی را بر سر وی نهند و کلیه ی اختیارات مملکت را به او واگذار کنند.

اتفاقا فردای آن روز اولین فردی که وارد شهر شد گدائی بود که در همه ی عمر مقداری پول اندوخته و لباسی کهنه و پاره که وصله بر وصله بود به تن داشت. ارکان دولت و بزرگان وصیت شاه را به جای آوردند و کلیه خزائن و گنجینه ها به او تقدیم داشتند و او را از خاک مذلت بر داشتند و به تخت عزت و قدرت نشاندند.پس از مدتی که درویش به مملکتداری مشغول بود.به تدریج بعضی از امرای دولت سر از اطاعت و فرمانبرداری وی پیچیدند و پادشاهان ممالک همسایه نیز از هر طرف به کشور او تاختند.

درویش به مقاومت برخاست و چون دشمنان تعدادشان زیادتر و قوی تر بود به ناچار شکست خورد و بعضی از نواحی و برخی از شهرها از دست وی بدر رفت. درویش از این جهت خسته خاطر و آرزده دل گشت. در این هنگام یکی از دوستان سابقش که در زمانی درویشی، رفیق سیر و سفر او بود، به آن شهر وارد شد و یار جانی و برادر ایمانی خود را در چنان مقام و مرتبه دید به نزدش شتافت و پس از ادای احترام و تبریک و درود و سلام گفت: ای رفیق شفیق شکر خدای را که گلت از خار برآمد و خار از پایت بدر آمد. بخت بلندت یاوری کرد و اقبال و سعادت رهبری، تا بدین پایه رسیدی!

درویش پادشاه شده گفت: ای یار عزیز در عوض تبریک، تسلیت گوی آن دم که تو دیدی غم نانی داشتم و امروز تشویش جهانی! رنج خاطر و غم و غصه ام امروز در این مقام و مرتبه صدها برابر آن زمان و دورانی است که به اتفاق به گدائی مشغول بودیم و روزگار می گذراندیم!

و اینگونه شد که می گویند: هر که بامش بیش، برفش بیشتر!

 

ضرب المثل نگارش ششم _ دانشچی

اشتراک گذاری:

7 دیدگاه

  1. سلام ممنونم إز سايت خوب دانش چي!❤️😍

  2. عالی بود ممنون

  3. عالی فقط بیشتر بزارید ……

  4. عالی بود ممنون

  5. خیلی عالی ممنون

  6. من یه پرندم ارزو دارم کنارم باشی تو یارم باشی

  7. عالی بودددد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.