خانه » ضرب المثل ایرانی » معنی ضرب المثل ” هر کسی را بهر کاری ساختند ” + داستان و شعر

معنی ضرب المثل ” هر کسی را بهر کاری ساختند ” + داستان و شعر

آشنایی با مَثل هر کسی را بهر کاری ساختند

معنی ضرب المثل هر کسی را بهر کاری ساختند

در این پست با معانی و داستان ضرب المثل ایرانی هر کسی را بهر کاری ساختند ” از کتاب فارسی پنجم آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

معنی ضرب المثل هر کسی را بهر کاری ساختند

۱- هیچکس همه کارها از دستش بر نمی آید و هر کس برای کاری استعداد و آمادگی داشته و علاقه نشان میدهد، بنابراین به سوی آن جذب شده و مطمئناً در آن کار موفق هم خواهد شد.

۲- هر انسانی استعدادهای مخصوصی دارد در مرحله اول استعدادهایش را بشناسد و در مرحله دوم برای شکوفا شدن آنها اقدام کند. در این صورت هم خود فرد ساخته میشود و هم جامعه به رشد مطلوب میرسد و پیشرفت میکند.

۳- هر کس تخصصی را آموخته است و یا علم و دانشی را تحصیل کرده است در همان تخصص و دانش اشتغال داشته باشد تا کارها با تخصص و دانش همراه باشد و همچنین زحمات قبلی هدر نرود و استحکام و سلامت کار و کالا مطلوب باشد.

۴- باید از کاری که توان انجام آن را نداریم دوری کنیم.

۵- هر فردی برای شغلی متناسب با ویژگی های ذاتی و فردی اش ساخته شده است و شاغل شدن در مشاغل نادرست و غیر منطبق با استعداد و توانایی، عوارض و پیامدهای ویژه ای را به همراه دارد.

۶- انسان باید از کاری که آن را بلد نیست و اگر انجامش دهد دچار مشکل می شود، دوری کند.

شعر ضرب المثل هر کسی را بهر کاری ساختند

بود درویشی بکهساری مقیم

خلوت او را بود هم خواب و ندیم

چون ز خالق می‌رسید او را شمول

بود از انفاس مرد و زن ملول

همچنانک سهل شد ما را حضر

سهل شد هم قوم دیگر را سفر

آنچنانک عاشقی بر سروری

عاشقست آن خواجه بر آهنگری

هر کسی را بهر کاری ساختند

میل آن را در دلش انداختند

دست و پا بی میل جنبان کی شود

خار وخس بی آب و بادی کی رود

گر ببینی میل خود سوی سما

پر دولت بر گشا همچون هما

ور ببینی میل خود سوی زمین

نوحه می‌کن هیچ منشین از حنین

عاقلان خود نوحه‌ها پیشین کنند

جاهلان آخر بسر بر می‌زنند

ز ابتدای کار آخر را ببین

تا نباشی تو پشیمان یوم دین

پیشنهادی: ضرب المثل با کار

داستان کوتاه ضرب المثل هر کسی را بهر کاری ساختند – شماره ۱

الاغی در مرغزاری می‌چرید که متوجّه شد گرگی به‌سوی او می‌دود. الاغ که راه فراری پیش روی خود نمی‌دید، وانمود به لنگیدن کرد. وقتی گرگ به الاغ نزدیک شد، علّت لنگیدن او را پرسید. الاغ به او گفت که موقع پریدن از پرچین، تیغی به پایش فرورفته است.

سپس به گرگ پیشنهاد کرد برای جلوگیری از فرورفتن تیغ به دهانش بهتر است پیش از خوردن او، تیغ را از پایش بیرون بیاورد. گرگ به دامی که الاغ برایش نهاده بود افتاد و برای بیرون آوردن تیغ، پای او را بلند کرد.

هنگامی که گرگ به دقّت مشغول معاینه‌ی پای الاغ بود، الاغ چنان لگد محکمی به دهان او زد که دندان‌هایش بیرون ریخت. گرگ در همان‌حال زار با خود گفت: «حقّم است! پدرم شغل قصابی به من آموخته بود، من نمی‌باید در امر طبابت دخالت می‌کردم.»

نکته: هر کس در کاری که به او مربوط نیست دخالت کند، باید انتظار دردسر را هم داشته باشد.

داستان  شماره ۲

کشاورزی که زبان حیوانات را بلد بود، هر شب در مزرعه اش قدم میزد تا به حرف حیواناتش خوب گوش کند. یک شب ، گاو نر با اسب از سختی کارش درد دل میکرد:

من از صبح تا شب شخم می زنم. اصلا مهم نیست که هوا گرم است یا پاهای من خسته است یا چقدر به این گردن من فشار می آید. با این حال باید کار بکنم. اما تو یک موجود تنبلی، راحت لم میدهی و جز بردن و آوردن ارباب کار دیگری نداری! وقت هایی هم که ارباب در شهر کار نداشته باشد تو همه اش میخوری و می خوابی.

اسب بر عکس جفتک پرانی هایش پسر خوبی بود و از سر مهربانی و دلسوزی به گاو نر گفت:

خوب دوست عزیز ، تو خیلی سخت کار میکنی. می خواهی که بگویم که چطور می شود یک روز آرام و بی درد سر داشته باشی؟ صبح که ارباب می آید، به محض اینکه خیش را به گردنت می اندازد خودت را به بی حالی بزن. این طوری او فکر می کند که تو مریضی و نمیتوانی کار بکنی.

گاو نظر اسب را قبول کرد و صبح روز بعد، وقتی کشاورز دید که گاو نر مریض به نظر می رسد و نمیتواند زمین را شخم بزند، خیش را به گردن اسب بست تا آن روز اسب زمین را شخم بزند! اسب که نیتش کمک به دوستش بود ، تمام روز مجبور شد که به جای گاو نر کار کند . شب که از بند خیش آزاد شد با پای خسته و گردنی زخمی و دلی رنجیده به آخور بازگشت. کشاورز بار دیگر در حیاط مزرعه به گوش ایستاد.

گاو شروع به صحبت کرد: تو واقعا دوست خوبی هستی چون به خاطر نصیحت عاقلانه ی تو امروز را توانستم راحت استراحت کنم.

اسب با عصبانیت جواب داد : و من احمق و ساده دل به یک دوست کمک می کنم و همه ی کارهای او را انجام می دهم!! از این به بعد فقط خودت برو و شخم بزن چون شنیدم که کشاورز به همسرش میگفت: اگر گاو دوباره مریض شد می فرستمش برای قصابی…!

نتیجه گیری: اگر می خواهید به کسی کمک کنید، طوری عمل نکنید که مجبور شوید بار او را هم به دوش بکشید در حالی که این کار از توان شما ساخته نیست.

پیشنهادی: ضرب المثل کار هر بز نیست خرمن کوفتن
ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

یک دیدگاه

  1. عالیییی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *