خانه » واژه نامه و فرهنگ لغت » معنی فارسی و انگلیسی کلمه تلورانس | Tolerance

معنی فارسی و انگلیسی کلمه تلورانس | Tolerance

واژه نامه تلورانس | tolerance

تلورانس - معنی کلمه تلرانس

تلورانس یا تلرانس (به انگلیسی: Tolerance) یا رواداری، خورَند، در صنعت و مهندسی به میزان تفاضل بزرگترین و کوچکترین اندازه مجاز قطعه‌کار گویند. تلرانس در واقع بیان می‌دارد که چه ابعادی برای یک قطعه قابل قبول است. کنترل صحیح رواداری توسط مهندس طراح، می‌تواند در اقتصادی‌ترشدن خط تولید و همچنین دستیابی به کیفیت مورد نیاز آن قطعه کمک شایانی کند.

معنی اول تلورانس – Tolerance

تساهل و تسامح، تحمل و مدارا در برابر دیگران، تحمل کردن و اجازه دادن، بردباری، سازگاری، شکیبایی، گذشت، لوطی گری، پذیرندگی، جایز شمردن، تاب، طاقت، قدرت تحمل، مقاومت، آزادگی، دگراندیشی نوع پذیری. در ادبیات فارسی بیشتر مفهومی اخلاقی و نه سیاسی است به معنی: مدارا، بزرگ منشی، احسان، بخشش و توانایی.

معنی دوم تلورانس

نوعی روش سیاسی حکومت داری مبتنی بر تساهل و رواداری که مبتنی بر نوعی فلسفه سیاسی و رفتار جمعی است و می تواند به اشکال مختلفی نمود یابد. تساهل و تسامح در اندیشه سیاسی، و حتی پذیرش حق انتخاب مذهب توسط فرد و عمل به این باور. تحمل اعتقاد. تحمل و پذیرش و حتی اعطای حقانیت به سایر ادیان که برخلاف منازعات مذهبی و تفرقه دینی است

معنی سوم تلورانس

مجاز در اندازه یا بعُد تعیین شده و قابل تحمل. دامنه مجاز تغییرات یک کمیت در علوم و فنون مختلف از جمله عمران و معماری، برق و الکترونیک، نساجی، ریاضیات، زمین شناسی، آمار، شیمی، کامپیوتر. حدی از خطا از استاندارد یا میزان مشخص شده که نافی کیفیت یا کمیت مورد نیاز برای یک پدیده علمی یا فنی یا آماری نیست. محدوده خطا، تحمل پذیری انحراف مجاز از مقدار معین شده که بر حسب مقادیر واقعی یا اغلب به صورت درصدی از یک مقدار بیان می شود. حد قابل قبول خطا و انحراف مجاز از یک استاندارد یا اندازه اسمی که در بردارنده اندازه، شکل و عملکرد یا دقت تنظیم و ساخت، باشد. در برخی از بخش های صنعت به معنی: بادخوری یا محدوده مجاز لقی که کمتر یا بیشتر از آن جایز نیست.

معنی چهارم تلورانس

مجاز از اندازه یا آستانه تحمل. مثلا در قول و قرارهای روزانه مقدار معینی از زمان که خلف وعده به آن میزان جایز است و به خاطر مسائل تردد و ترافیک و مسائل پیش بینی نشده محتمل است. همین طور در زمینه اجرای قراردادها، تحویل های سفارش ها، قول و قرارهای دوستانه و امثال آن از نوعی تلورانس یاد می شود. عبارت ترکیبی «تلورانس زمانی» بیشتر در این گونه مواقع به کار می رود.

معنی پنجم تلورانس

صرف نظر از عبارت تلوارنس زمانی، معنای مرتبط با افکار و عملکردهای انسانی و حتی سیاسی و اجتماعی این عبارت به زبان فارسی راه نیافته و بیشتر جنبه های مقداری در فارسی کاربرد دارد. مثلا در انگلیسی گفته می شود: there are limits to my tolerance یعنی: ظرفیت و تحمل من هم حدی داره یا گفته می شود: you have little tolerance یعنی: ظرفیت و جنبه تو کم است. این مفاهیم با کلمه تلورانس در زبان فارسی به کار نمی رود.

پیشنهادی: معنی فارسی کلمه لاکچری

منبع : مجله اینترنتی چرچی نت پلاس

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

یک دیدگاه

  1. سلام بسیار ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *