خانه » واژه نامه و فرهنگ لغت » معنی لاکچری چیست و مختصر در مورد Luxury

معنی لاکچری چیست و مختصر در مورد Luxury

معنی فارسی کلمه لاکچری | Luxury

معنی لاکچری

معنی لاکچری

لاکچری یا لوکس (Luxury good): کالاهای تجملی است که درصد تغییرات تقاضا برای آن بیش از درصد تغییرات درآمد است . یعنی با افزایش درآمد تقاضا برای آن هم افزایش می یابد اما بیش از تغییرات درآمد و در تضاد با کالای ضروری است که درصد تغییرات تقاضا برای آن کمتر از درصد تغییرات درآمد است . کالای تجملی اغلب معادل کالای ممتاز است.

لاکچری مانند هر مفهوم و یا شیء دو وجه پسندیده و ناپسند می تواند داشته باشد؛ همانگونه که چاقو می تواند ابزار نجات جان انسان در دست پزشک باشد و یا آلت قتل وی در دست یک جانی. لاکچری می تواند به طور صحیح به کار گرفته شود؛ به منظور آسایش و رفاه بیشتر. از سوی دیگر می تواند به طور غیر اخلاقی و به منظور نمایش توانگری مالی به کار گرفته شود که پسندیده نیست.

معنا و کاربرد مختلف کلمه لاکچری در ادبیات امروز جهان

در ابتدای این مقاله، بخشی از توضیحات لغتنامه انگلیسی راجع به این کلمه را خواندیم. شرح تعدادی از واژه های مترادف و متضاد این واژه به عمیق تر شدن فهم ما کمک می کند:( لاکچری چیست ؟ )

تجمل :

واژه تجمل که ریشه در زبان عربی دارد، با زیبایی در ارتباط است. پيامبر خدا صلى الله عليه و آله فرموده است: «خداوند متعال زيباست، زيبايى را دوست دارد و دوست دارد اثر نعمت خود را در بنده اش ببيند. او فقر و فقر نمايى را دشمن مى دارد». آراسته و پاکیزه بودن از عادات انسان های فرهیخته است.

هر چیزی در دنیای مادی ما، وجوهی از زیبایی و نازیبایی را در خود دارد. ملاک این تمایز، گاها به شرایط زندگی، سلیقه و بینش افراد وابسته است. ساخته های دست بشر نیز از این قاعده مستثنا نیست. در حالت کلی، هر چیزی که در این جهان توسط انسان ساخته می شود، می تواند زیبا طراحی شود.

تجمل، به معنای زینت دادن و آراستن است. حالتی از تجمل وجود دارد که از لحاظ اخلاقی پسندیده نیست. تجمل (گرایش به زیبایی و نشان دادن زیبایی)، اگر با زیاده روی، خود پسندی و تحقیر دیگران همراه باشد، مذموم است.

گران بودن:

گران بودن یکی از شاخص های لاکچری است؛ البته تنها یکی از شاخص ها. متاسفانه به دلیل کج فهمی، در زبان امروز مردم، هر چیز گرانی لوکس نامیده می شود در حالی که ممکن است هرگز کیفیت مطلوب را نداشته باشد و یا دقت لازم برای ساخت و پرداخت آن به کار گرفته نشده باشد. به هر حال واضح است کالایی که ساعت ها زمان برای طراحی و ساخت آن از عمر افراد سپری شده است، قیمت بالایی هم دارد.

شکوه:

واژه های مترادف با این واژه عبارت اند از شان، شوکت، حشمت، بزرگی، بزرگواری، جاه و جلال، دبدبه، ابهت، فر. شکوه یعنی جلوه کردن به بزرگی و جلال و خوبی. چیزی که شکوه دارد، در کمترین زمان، زبان انسان را بند می آورد و وی را مبهوت خود می کند. هر چیز شکوهمند آنقدر از لحاظ احساسی انسان را بر می انگیزد که توصیف کردن چگونگی این روند و این که چه چیز باعث این وجد و شعف درونی می شود، تقریبا ناممکن است. شکوه داشتن، چیزی ورای زیبا بودن و جذاب بودن است. شکوه داشتن بسیار به خاص بودن و نادر بودن ربط دارد.

تزئینی بودن:

انسان زمانی به سراغ تزئین کردن می رود که بخواهد به چیزی فراتر از کاربردی بودن یک وسیله برسد. خرید یک تابلو، یک مجسمه یا یک فرش اصیل، مثال هایی از تلاش انسان برای آراستن و تزئین کردن محیط پیرامون خود است. تزئین کردن به مفهوم توجه بیشتر هم است. هر کس ممکن است به پوشاک، خودرو، یا محل زندگی خود بیشتر توجه کند و آنرا تزئین کند. تزئین کردن معمولا با اضافه کردن همراه است. شما موارد ظریفی را به یک چیز (شیء) اضافه می کنید تا هیچ چیزی کم نداشته باشد و در کمال باشد. در نهایت، چیزی که تزئینی است، یعتی قرار است کامل کننده باشد و ما را به حداکثر ایده آل خود برساند.

لاکچری ، وجوه بسیاری دارد. توصیف یک خانه، خودرو و یا هر ساخته بشری با این واژه، تنها به معنای گرانی آن چیز نیست. کیفیت ساخت و پرداخت، رعایت اصول هنری و بسیاری از موارد دیگر که در مقاله های بعدی به آن ها خواهیم پرداخت، از لازمه های این ساخته هاست.

پیشنهادی: معنی واژه تلورانس
ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *