خانه » زیست شناسی » زندگی و تغذیه کوالا جانوری پستاندار

زندگی و تغذیه کوالا جانوری پستاندار

همه چیز در مورد زندگی و تغذیه کوالا

زندگی و تغذیه کوالا

کوآلا جانوری گیاه‌خوار و کیسه‌دار و بومی استرالیا است. نزدیک‌ترین جانور به کوآلا از نظر ظاهر وامبَت است. آن‌ها روزها بر روی شاخه‌های پهن اکالیپتوس می‌خوابند و بچه‌شان را هم آنجا به دنیا می‌آورند. کوالاها از برگ‌های اکالیپتوس تغذیه می‌کنند و این رژیم غذایی انرژی اندکی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد به همین دلیل جانور ساعت‌های طولانی را بر روی شاخه‌های درخت می‌خوابد که به ۲۰ ساعت در روز نیز می‌رسد.

نام کوآلا به زبان بومی استرالیایی به «جانوری که آب نمی‌نوشد» تعبیر می‌شود اشاره‌ای به آنکه کوآلاها بسیار کم آب می‌نوشند.

تغذیه کوالا

کوآلاها فقط در جنگل‌های اُکالیپتوس استرالیا زندگی می‌کنند. آنها هر شب با دست‌های پرقدرتشان شاخه‌ها را می‌گیرند و شاخه به شاخه برگ‌های سخت اکالیپتوس را می‌خورند. آن‌ها در هر روز به گونه میانگین ۳۰۰ تا ۴۰۰ گرم برگ‌های اکالیپتوس می‌خورند. آن‌ها به علت خوردن برگ‌های اکالیپتوس همیشه بوی همین برگ را می‌دهند. هیچ جانور دیگری جز کوآلا نمی‌تواند برگ‌های سخت اوکالیپتوس را بخورد.

کوآلاهای مادر در سن ۶ تا ۷ ماهگی به فرزندان خود ماده‌ای را به عنوان غذا می‌دهند که در اصل نوع ویژه‌ای از مدفوعشان است. باکتری‌هایی در دستگاه گوارشی این پستانداران وجود دارند که به آن‌ها کمک می‌کنند رشته‌های سلولزی موجود در برگ اوکالیپتوس را بشکنند. در هنگام گذار از شیر مادر به تغذیه اوکالیپتوسی، مادر نخست با کمک آن مدفوع به فرزند خود میکروارگانیسم‌های مورد نیاز برای هضم گیاه را می‌خوراند. پس از آنکه بدن فرزند پروتئین‌های مورد نیاز برای کمک به هضم را به دست‌آورد، تغذیه اصلی با برگ اوکالیپتوس آغاز می‌شود.

ویژگی جانور کوالا

کوآلا که گاهی خرس کوآلا هم نامیده می‌شود،‌ در واقع یک پستاندار کیسه‌دار است که یکی از نمادهای استرالیا شمرده می‌شود.

کوآلاهای ماده پس از ۳۵ روز نوزاد خود را به دنیا می‌آورند. بچه کوآلاها را “جوئی” می‌نامند و در هنگام تولد حدود ۲ سانتی‌متر طول دارند و نابینا و بدون خز هستند.

کوآلاها حیواناتی عمدتا شب‌زی و منفرد هستند و معمولا قلمرو معینی برای خود دارند. نرها این قلمرو را با غده بویی که آن را به درختان می‌مالند،‌مشخص می‌کنند.

یک کوآلای نر بالغ کاملا رشد کرده حدود ۱۲٫۵ کیلوگرم وزن دارد و طولش ۸۱ سانتی‌متر است؛ کوآلای ماده ۱۰ کیلوگرم وزن و ۷۳ سانتی متر طول دارد.

کوآلاها حس بویایی عالی دارند که می‌تواند میان انواع برگ‌های اوکالیپتوس تفاوت بگذارند و میزان سم در برگ‌ها را مشخص کند.

کوآلا شنوایی فوق‌العاده‌ای هم دارند،‌اما حس بینایی‌شان ضعیف است، بنابراین مجبورند شکارچیان را با صدا تشخیص دهند.

این حیوانات دست‌ها و پاهای دراز و قوی و ناخن‌های تیزی دارند که به آنها کمک می‌کند از تنه درختان بالا روند. کوآلاها پنج انگشت دارند، از جمله یک انگشت شست که در مقابل چهار انگشت دیگر قرار دارد و به آنها امکان چنگ زدن به شاخه‌های درختان را می‌دهد. دم بالشتک‌دار ضخیم‌ کوآلاها امکان نشستن برای ساعات طولانی روی درختان را به آنها می‌دهد.

گرچه کوآلاها معمولا سروصدایی ایجاد نمی‌کنند، جانور نر در حین فصل جفت‌گیری صدای بلندی از خود در می‌آورد که تا یک کیلومتر آن طرف‌تر شنیده می‌شود. به غیر از این، آنها صداهایی از خرخر گرفته تا جیغ هم ممکن است ایجاد کنند.

طول عمر میانگین این جانور کیسه‌دار ۱۰ تا ۱۴ سال است.

بیشتر بخوانید: درباره خرس قطبی

منبع : ویکی پدیا – همشهری

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *