خانه » ضرب المثل‌های ایرانی » معنی ضرب المثل ” یک شب هزار شب نمیشه “

معنی ضرب المثل ” یک شب هزار شب نمیشه “

همه چیز درباره معنی و مفهوم ضرب المثل یک شب هزار شب نمیشه

یک شب هزار شب نمیشه

در این پست با معنی و مفهوم این ضرب المثل ایرانی و قدیمی آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

یک شب هزار شب نمیشه کنایه از چیست؟

این ضرب المثل دو وجهی است؛ یعنی هم می توان معنای منفی از آن برداشت کرد و هم معنای مثبت. هر دو معنی را بررسی می کنیم:

معنای مثبت:

این ضرب المثل را در تعارف کردن به مهمان به کار می برند تا به او بگویند امشب هم نزد ما بمان. این خواسته زیادی نیست! در واقع به مهمانی گفته می شود که به بیشتر دیدنش علاقه مند هستیم و نمی خواهیم زودتر برود. این جمله را می گوئیم تا او را قانع کنیم کمی بیشتر پیشمان بماند.

معنای منفی:

در اکثر موارد، این ضرب المثل را به عنوان توجیهی برای اشتباهات خود استفاده می کنند. مثلا اگر کسی می خواهد کار غیر عرفی انجام دهد و دیگران به او هشدار می دهند، در پاسخ به آنها می گوید: یک شب که هزار شب نمی شود! یعنی اگر من این یک شب را در گناه و خطا و انجام ضد ارزش ها بگذرانم، یک شب است که می گذرد و تمام می شود! پس مزاحم اوقات ما نشو!

این افراد، (اگر وجدانشان کاملا نمرده باشد!) برای اینکه عذاب وجدان نگیرند و خود را گول بزنند، این مَثل را استفاده می کنند و به خیال خودشان با گفتن این جمله، آن یک شب تمام عالم تعطیل میشود و خدا هم به گوشه ای می رود تا گناهان او را نبیند!

در آن یک شب که به قول خودشان هزار شب نمی شود، کلی خطا و گناه می کنند که اثرات آن تا مدت ها بر روح و جان خود و یا حتی دیگران باقی می ماند.

نمونه های آن:

🔸 چهارشنبه سوری است. بمب می اندازند. می گویند: ” یک شب که هزار شب نمی شود” . اما زندگی را از چند نفر می گیرند…

🔸 کنار مهمان ها نشسته و می خواهد شیرین زبانی کند. پشت سر یکی از اقوام که در آنجا نیست مطلبی می گوید و تهمتی میزند تا بقیه بخندند. می گوید: ” یک شب که هزار شب نمی شود”. اما برای همیشه آبروی او را می برد.

🔸 برای مهمانانش ده ها نوع غذای رنگارنگ سر سفره می چیند. می گوید: ” یک شب که هزار شب نمی شود” . اما نمی داند که اقوام کم درآمدش را در هول و ولا می گذارد و آنها نیز در ذهنشان جا می افتد که با یکی دو مدل غذا نمی شود مهمان دعوت کرد!

کم کم صله ارحام و مهمانی رفتن ها با بی تدبیری او، کمرنگ می شود.

و بیشمار خطاها و اشتباهاتی که از ما سر میزند اما به جای پشیمانی و اصلاح آن، کارمان را با جمله ” یک شب هزار شب نمیشه” توجیه می کنیم!

    شما هم اگر نمونه ای از این توجیهات در ذهنتان هست، برایمان بنویسید. 😉  

.

نظر شما در مورد این ضرب المثل معنی ۵ هزار ضرب المثل فارسی رو بدانید.

اختصاصی – دانشچی

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.