خانه » ضرب المثل‌های ایرانی » معنی ضرب المثل ” هر کی در پی کلاغ رود، در خرابه منزل کند “

معنی ضرب المثل ” هر کی در پی کلاغ رود، در خرابه منزل کند “

آشنایی با ضرب المثل هر کی در پی کلاغ رود، در خرابه منزل کند

معنی ضرب المثل هر کی در پی کلاغ رود در خرابه منزل کنددر این پست با ضرب المثل هر کی در پی کلاغ رود، در خرابه منزل کند آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.


معنی ضرب المثل هر کی در پی کلاغ رود در خرابه منزل کند

۱- تقلید کورکورانه و بدون فکر باعث شکست انسان در زندگی می شود.

۲- هر کس در زندگی اش الگوی نامناسبی را انتخاب کرده و از آن پیروی کند از راه راست منحرف خواهد شد.

۳- پیروی کردن از افراد نادرست عاقبتی جز پشیمانی ندارد.

۴- همراهی با انسان های دروغگو آدمی را به پوچی می رساند.


گسترش (بازآفرینی) مَثَل هر کی در پی کلاغ رود در خرابه منزل کند

مرد تنبلی بود که می خواست بدون دردسر ثروتی را بدست آورد تا زندگی اش را تبدیل به مرفه ترین زندگی ها کند. دائما با خودش حرف میزد و می گفت: خوش به حال فلانی، گنج پیدا کرد و الان هم پول پارو می کند اگر من هم دنبال گنج بروم می توانم بدون دردسر ثروتمند شوم. نه! گنج پیدا کردن سخت است باید زمین را بکنم کلی خستگی دارد.

همینطور که راه های مختلف را در ذهنش می آورد یاد حرف یکی از دوستانش افتاد؛ او می گفت: کلاغ همیشه دنبال چیزهای براق و زینتی است و هر روز جواهرات گرانبها را پیدا می کند و به لانه اش می برد. در آن لحظه مرد لبخندی از سر پیروزی بر لبانش شکفت و تصمیم گرفت کلاغی را تعقیب کند تا لانه اش را پیدا کند و جواهراتش را بردارد.

فردای آن روز، صبح زود کلاغی را یافت و او را با دقت تعقیب کرد. ساعات زیادی را دنبال کلاغ بود و مسیر طولانی ای را طی کرده بود تا سرانجام خرابه ای را دید که کلاغ وارد آن شد. با خوشحالی منتظر شد تا کلاغ از آن جا بیرون رود و او نیز داخل خرابه شود.

کلاغ که بیرون آمد مرد داخل خرابه شد و به جستجوی جواهرات خیالی ذهنش پرداخت و در نهایت چیزی جز چند سنگ ریزه و زباله در آن خرابه پیدا نکرد. دیگر شب شده بود و او مجبور بود همانجا بماند و صبح به خانه برگردد، در حالیکه دست خالی بود و وقتش هم تلف شده بود.

پیام داستان: رسیدن به موفقیت، راه دارد و انسان می تواند از انسان های موفق الگو بگیرد ولی این به آن معنا نیست که هر کس ادعای موفقیت در کاری را کرد، بدون فکر الگوی خویش قرار دهیم بلکه قبل از هر کاری باید خوب فکر کنیم. تقلید عاقلانه منجر به موفقیت می شود اما تقلید کورکورانه انسان را به نابودی می کشاند.
پیشنهادی: ضرب المثل با کلاغ


بازآفرینی هر کی در پی کلاغ رود در خرابه منزل کند / اختصاصی_دانشچی

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *