خانه » ضرب المثل ایرانی » معنی ضرب المثل ” سنگ بزرگ علامت نزدن است “

معنی ضرب المثل ” سنگ بزرگ علامت نزدن است “

همه چیز درباره معنی و مفهوم ضرب المثل سنگ بزرگ علامت نزدن است 🏹

سنگ بزرگ علامت نزدن است

در این پست با معنی و مفهوم این ضرب المثل ایرانی و قدیمی آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

سنگ بزرگ علامت نزدن است کنایه از چیست؟

۱- یعنی اگر هدفی متناسب با توانایی انسان نباشد، نمی توان به آن رسید.

۲- معنای ظاهری: اگر کسی هدفی را نشانه بگیرد و بخواهد آن را با سنگ خیلی بزرگ و سنگین بزند، می تواند آن را پرتاب کند و به هدف بزند. همچنین باعث دلسردی و درماندگی اش می شود.

معنای کنایی: یعنی باید برای انجام هر کار و گرفتن هر تصمیمی عاقلانه و منطقی همه جوانب امر را سنجید و سپس آن را انجام داد. در این‌صورت پشیمانی هم به بار نمی آید. (سنگ بزرگ=هدف بزرگ)

۳- این ضرب المثل را برای کسانی به کار می برند که تحت تاثیر عوامل مختلف مثل ظاهر زیبای چیزی، تعریف کردن های دیگران و … اصطلاحا آن ها را جو می گیرد و می خواهند کارهای خیلی بزرگی انجام دهند! درحالیکه کسی که آن ها را می شناسد می گوید: سنگ بزرگ علامت نزدن است! یعنی این راهی که می روی به موفقیت نمی رسد!

مثلا دوستتان که نصف سال تحصیلی گذشته و لای کتاب های درسی اش را هم باز نکرده وقتی یک کلیپ انگیزشی می بیند، تصمیم می گیرد از فردا تمام کتاب های کنکور را بخرد و تست بزند! درست است که نباید کسی را ناامید کرد ولی باید منطقی عمل کرد! قطعا دوست شما سنگی برداشته که برای پیمودن این مسیر بسیار بزرگ است! باید آهسته و پیوسته و با توجه به توانایی مان کاری را انجام دهیم.

بیشتر بخوانید: ضرب المثل با سنگ

اختصاصی-دانشچی

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *