خانه » اجتماعی » دیدگاه قرآن درباره کسانی که اسراف میکنند

دیدگاه قرآن درباره کسانی که اسراف میکنند

همه چیز درباره دیدگاه قرآن درباره کسانی که اسراف میکنند + تفسیر نمونه

دیدگاه قرآن درباره کسانی که اسراف میکنند

در ادامه با دیدگاه قرآن کریم درباره اسراف کنندگان از کتاب مطالعات اجتماعی ششم آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

خداوند در قرآن درباره اسراف چه فرموده است؟

اسراف یعنی زیاده روی از حد، در هر چیزی که باشد. اسراف در مقابل اعتدال و میانه روی است. اسراف در دین اسلام پسندیده نیست. زیرا:

🔸 خداوند متعال در قرآن کریم، به صراحت فرموده است که اسراف کاران را دوست ندارد. در آیه ۳۱ سوره اعراف می فرماید: … وَكُلُوا وَاشْرَبُوا وَلَا تُسْرِفُوا ۚ إِنَّهُ لَا يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ؛ و بخوريد و بياشاميد ولى اسراف مكنيد، كه خدا اسرافكاران را دوست نمى دارد.

🔸 همچنین خداوند متعال، اسراف و ریخت و پاش کنندگان را برادران شیطان می نامد: إِنَّ الْمُبَذِّرِينَ كَانُوا إِخْوَانَ الشَّيَاطِينِ ۖ وَكَانَ الشَّيْطَانُ لِرَبِّهِ كَفُورًا؛ بی تردید اسراف کنندگان و ولخرجان، برادران شیاطین اند، و شیطان همواره نسبت به پروردگارش بسیار ناسپاس است. (اسراء:۲۷)

🔸 در تفسیر نمونه ذیل این آیه آمده است:

تعبير به “اخوان” (برادران) يا به خاطر اين است كه اعمالشان همرديف و هماهنگ اعمال شياطين است، همچون برادرانى كه يكسان عمل مى‌كنند، و يا به خاطر آنست كه قرين و همنشين شيطان در دوزخند، همانگونه كه در آيه ۳۹ از سوره زخرف بعد از آنكه قرين بودن شيطان را با انسان‌هاى آلوده بطور كلى بيان مى‌كند مى‌فرمايد: وَ لَنْ يَنْفَعَكُمُ اَلْيَوْمَ إِذْ ظَلَمْتُمْ أَنَّكُمْ فِي اَلْعَذٰابِ مُشْتَرِكُونَ‌: “امروز اظهار برائت و تقاضاى جدايى از شيطان سودمند به حال شما نيست چرا كه همگى در عذاب مشتركيد”.

و اما اينكه “شياطين” در اينجا به صورت جمع ذكر شده ممكن است اشاره به چيزى باشد كه از آيات سوره “زخرف” استفاده مى‌شود كه هر انسانى روى از ياد خدا برتابد، شيطانى برانگيخته مى‌شود كه قرين و همنشين او خواهد بود، نه تنها در اين جهان كه در آن جهان نيز همراه او است. (تفسير نمونه ناصر مکارم شیرازی ، جلد ۱۲ ، صفحه ۸۸)

🔸 خداوند اسرافکاران را از نعمت هدایت محروم کرده و می فرماید: إِنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي مَنْ هُوَ مُسْرِفٌ كَذَّابٌ؛ خداوند کسی را که اسرافکار و بسیار دروغگوست هدایت نمی‌کند.

بخوانید: تحقیق درباره اسراف

اختصاصی-دانشچی

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *