خانه » اطلاعات عمومی » تحقیق در مورد علامت بازیافت

تحقیق در مورد علامت بازیافت

درباره علامت بازیافت بیشتر بدانیم!

تحقیق در مورد علامت بازیافت

حتماً تا به حال اسم بازیافت به گوشتان خورده است. امروزه که جامعه انسانی با بسیاری از مشکلات زیست‌محیطی مواجه است، بازیافت مواد اهمیت بالایی دارد. چون علاوه بر اینکه استفاده از منابع انرژی برای تولید محصولات جدید را کاهش می‌دهد، آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از تولید زباله‌های پلاستیکی را نیز کاهش می‌دهد.

بنیاد شیکاگو بزرگترین تولیدکننده مقوای بازیافتی در آمریکا می‌باشد. در روز زمین سال ۱۹۶۹، مسأله حفاظت از محیط زیست بسیار به چشم آمد و این بنیاد تصمیم گرفت برای طراحی نمادی برای بازیافت، مسابقه‌ای برگزار کند. به این ترتیب تمام دانش‌آموزان و دانشجویان آمریکایی برای طراحی این نماد دعوت به مسابقه شدند. طرح‌های زیادی راهی این مسابقه شد، تا اینکه طرح «گری اندرسون» از دانشگاه جنوبی آمریکا برنده شد و اکنون علامت سه فلش چرخان، به عنوان نماد بازیافت بین‌المللی شناخته می‌شود.

علامت بازیافت نشانه چیست؟

علامت بازیافت سه پیکان سبز رنگ است که یکدیگر را دنبال می‌کنند و نشانه یک چرخه بی‌پایان است. بازیافت (Recycling) فرایندی است که ضایعات و زباله‌ها را به چرخه تولید بازمی‌گرداند و آنها را دوباره قابل مصرف می‌کند.

در مدیریت پسماند، بازیافت، اصلی اساسی و مهم است. چرا که هم سبب حفظ سرمایه‌های ملی می‌شود و هم استفاده از منابع و انرژی را کاهش می‌دهد، علاوه بر آن به کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای نیز کمک می‌کند. به این ترتیب که موادی که از نظر ما دور ریختنی هستند با بازیافت دوباره به چرخه تولید بازگشته و به شکل محصولی دیگر در اختیار ما قرار می‌گیرند.

نحوه چرخش فلش‌ها در نماد بازیافت تداعی‌کننده نوار موبیس است. در دیدگاه ریاضی، نوار موبیس تنها یک لبه دارد که با حرکت روی این لبه، مجدداً به ابتدای مسیر خواهیم رسید و این معنی دقیق عبارت بازیافت است. مواد تولید می‌شوند، به مصرف می‌رسند و برای بازیافت دوباره به چرخه تولید بازمی‌گردند.

فلش‌های علامت بازیافت چه مفهومی دارند؟

هر فلش در نماد بازیافت معنی خاصی دارد:

– فلش اول: مهمترین مرحله در بازیافت است؛ یعنی جمع‌آوری پسماندها از مبدأ و تحویل آنها به غرفه‌های بازیافت. غرفه‌ها پس از جمع‌آوری زباله‌های بازیافتی آنها را به مراکز تفکیک زباله می‌فرستند تا در آنجا تفکیک درست و اصولی زباله‌های بازیافتی انجام شود.

– فلش دوم: نشان دهنده تولید محصولات جدید با استفاده از مواد بازیافتی است. در این مرحله مواد تفکیک شده به کارخانه‌ها فرستاده می‌شود، تا پس از ضدعفونی و شستشوی کامل به مواد مصرفی جدیدی، تبدیل شوند.

– فلش سوم: نشان دهنده انتقال تولیدات کارخانه‌ها به مغازه‌ها و فروشگاه‌ها برای استفاده عموم است. در این مرحله محصولاتی که با مواد بازیافتی تولید شده‌اند به دست مشتری می‌رسند.

چه موادی قابل بازیافت هستند؟

بهتر است برای اینکه ما هم کمکی به چرخه بازیافت کرده باشیم، مواد قابل بازیافت را بشناسیم و در منزل آنها را از یکدیگر تفکیک کنیم و به غرفه‌های بازیافت تحویل دهیم.

مواد قابل بازیافت شامل: انواع فلز، آلومینیوم و شیشه، انواع مقوا و کاغذ، پلاستیک و لوازم الکترونیکی است. لوازم الکترونیکی شامل گوشی موبایل، رایانه، تبلت و انواع لوازم برقی خانگی می‌باشد.

در این زمانه‌ای که رشد جمعیت و مصرف‌گرایی برخی از مردم، سبب تولید انبوهی از زباله در سرتاسر جهان شده است، تفکیک زباله و بازیافت پسماندها نقش مهمی در سالم‌تر ماندن محیط زندگی ما دارد. پس اکنون که به نقش مهم بازیافت در زندگی پی برده‌ایم می‌توانیم با تفکیک زباله‌ها به حفظ این کره خاکی کمک کنیم.

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *