خانه » ضرب المثل ایرانی » معنی ضرب المثل ” بیله دیگ، بیله چغندر “

معنی ضرب المثل ” بیله دیگ، بیله چغندر “

همه چیز درباره معنی و مفهوم ضرب المثل بیله دیگ، بیله چغندر 🍲 + ریشه

بیله دیگ، بیله چغندر

در این پست با معنی و مفهوم این ضرب المثل ایرانی و قدیمی آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

بیله دیگ، بیله چغندر کنایه از چیست؟

۱- این ضرب المثل را در جواب دروغگویی افراد به کار می برند.

۲- وقتی کسی دروغ می گوید و شنونده به دروغ او پی می برد، به جای اینکه بگوید چرا دروغ می گویی و … او هم در پاسخ، دروغی از خود می سازد تا آن شخص هم بفهمد که او دروغش را فهمیده و هم از کار خود خجالت بکشد!

۳- معنی: بیلِه/ بیلَه (بِلَ) ترکی: یعنی اینچنین، چنین

ریشه ضرب المثل

دو نفر که همدیگر را هم نمی شناختند، تا یک جایی هم‌مسیر می شوند. نفر اول برای اینکه در طول مسیر حوصله شان سر نرود از نفر دوم می پرسد: خب بگو ببینم شغلت چیست و چه کار می کنی؟ نفر دوم هم که می بیند او غریبه است، با دروغ می گوید: من کشاورزم. یک چغندر خیلی بزرگ در زمینم کاشته ام که برای درآوردنش ده ها کارگر زحمت می کشند.

انقدر بزرگ است که حتی گنبد مسجد روستایمان پیش چغندر من چیزی نیست! البته بسیار هم گران قیمت است و کسی توان خرید آن را ندارد. هم اکنون به شهر می روم تا خریدار شایسته ای برای این چغندر ناب و ارزشمند پیدا کنم. خب تو بگو ببینم برای چه به شهر می روی؟ شغلت چیست؟

نفر اول که شروع کننده بحث بود، فهمید که او دروغ می گوید اما به روی خودش نیاورد اما طوری جوابش را داد که فکر نکند ابله است و دروغش را نمی فهمد! گفت: من صنعتگرم. دیگ های بزرگی می سازم که چندین گنبد مسجد را در یکی شان بگذاری، بازهم جا اضافه می آید! حالا هم در روستایمان کسی توان خرید چنین دیگ بزرگی را ندارد. میروم در شهر و دنبال مشتری برایش می گردم.

کشاورز که فهمید صنعتگر هم دروغ می گوید سریع عصبانی شد و گفت: مرا چه فرض کرده ای؟ چرا دروغ می گویی؟ مگر چنین دیگ بزرگی که از مسجد هم بزرگ تر باشد وجود دارد؟ صنعتگر گفت: بیله دیگ، بیله چغندر! چغندر بزرگ تو، دیگ به این بزرگی هم لازم دارد دیگر!

یعنی وقتی تو چنین دروغی از خودت می سازی و ادعا داری حقیقت دارد، منم ادعا می کنم آنچه که من (دروغ) می گویم حقیقت دارم.

بیشتر بخوانید: ضرب المثل با بیل

اختصاصی-دانشچی

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *