خانه » زیست شناسی » جانوران چگونه می توانند باعث هوازدگی فیزیکی شوند؟

جانوران چگونه می توانند باعث هوازدگی فیزیکی شوند؟

مختصر در مورد هوازدگی توسط جانوران

هوازدگی فیزیکی

قبل از آنکه چگونگی هوازدگی از نوع فیزیکی توسط حیوانات را بررسی کنیم ابتدا به تعریف هوازدگی می پردازیم. این تحقیق به صورت مختصر و مفید توسط دانشچی جمع آوری شده است.

هوازدگی فیزیکی چیست؟

فرایندی که باعث تغییر در ساختار و شکل سنگ ها شود را هوازدگی فیزیکی می نامند که در این فرایند سنگ ها به قطعات کوچک تر خرد می شود. ترکیبات این قطعات کوچک تر درست مثل همان سنگ بزرگ است. در هوازدگی از نوع فیزیکی ترکیب سنگ تغییر نمی کند فقط سنگ شکسته و خرد می شود. به این ترتیب قطعات کوچک تر همان مواد معدنی سنگ بزرگ را دارند. عامل اصلی هوازدگی فیزیکی آب، یخ و باد است.

هوازدگی توسط جانوران چگونه است؟

حیوانات نقب زن یا جانورانی که زیر زمین لانه می سازند نیز می توانند باعث هوازدگی شوند. آنها در هنگام جست و جوی غذا حفاری می کنند یا برای زندگی کردن سوراخ ایجاد می کنند و به این وسیله سنگ ها را تکه تکه می کنند. جانوران حفار، باعث خرد شدن فیزیکی سنگها می شوند، مانند مورچه، موش صحرایی و خرگوش که با حفاری زیر زمین باعث ایجاد تونل هایی می شوند که همین امر باعث فرو ریختن سنگها و فرسایش آنها می شود.

باکتری و جلبک ها نیز با ایجاد مواد شیمیایی و اسید نقش موثری در هوازدگی سنگ ها دارند. (این مورد به صورت هوازدگی شیمیایی است).

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره جلبک ها
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *