خانه » دانستنی ها » معنی دیسیپلین چیست؟ و مختصر در مورد آن

معنی دیسیپلین چیست؟ و مختصر در مورد آن

همه چیز در مورد دیسیپلین

معنی دیسیپلین چیست؟

معنی دیسیپلین چیست؟

دیسیپلین یا خود انضباطی (به انگلیسی: Discipline) به توانایی انجام کاری گفته می شود که باید در زمان مناسب انجام شود، اعم از اینکه انجام آن کار را دوست داشته باشی و یا نداشته باشی.

دیگر معانی دیسیپلین

  • نظم و ترتیب
  • خودداری
  • خودمهاری
  • خودلگامی

تاریخچه دیسیپلین

رشته انضباطی در بسیاری از جوامع در طول تاریخ حضور داشته است. دوره عصر ویکتوریا منجر به استفاده گسترده از حکمرانی انضباطی بر روی کودکان شد. ادوارد هشتم یک پدر انضباطی داشت و انگلیسی ها در این دوران خانواده های سلطنتی را مدل سازی کرده بودند. مادربزرگ ادوارد، ملکه ویکتوریا بود که در طول سلطنت او نقش یک واحد خانواده را بر عهده داشت. یک رشته انضباطی، یک مجموعه قاعده تر قوانینی را اجرا می کند که به منظور توسعه کودکان مطابق نظریه های نظم و نظم و انضباط است. رشته انضباطی نیز در موارد متعدد و بیوگرافی ها با سوء استفاده از کودک ارتباط دارد.

نکات زیبا در مقوله دیسیپلین

خیلی از انسان ها عادتا بدنبال انجام کارهای راحت و میان بر هستند. درواقع آنها در منطقه راحتی خود، کارهایی می کنند که برای آینده آنها سودمند نیست. در حقیقت، آنها احساس خوشایندی ندارند از اینکه یک کاری را به درستی کامل کنند و یا کار سختی را شروع کنند. گوته، فیلسوف آلمانی می گوید: هر کاری سخت است قبل از اینکه آسان شود. یعنی اول هر کاری سخت است. بعبارت دیگر شروع عادت دیسیپلین سخت به نظر می رسد. ولی بعدا که عادت کردید بسیار آسان می شود؛ لذا با خود کمی صبور باشید.

برای شکل گیری یک عادت مثل دیسیپلین، هر روز باید با خود بجنگی که آیا این شکلات را بخورم یا نخورم، وقتی ساعت زنگ می زند برخیزم و یا کمی بیشتر بخوابم. هر بار که بر نفس خود پیروز می شوی، همان لحظه کیف می کنی و احساس موفقیت وتوانمندی می کنی.

می گویند تکرار هر کاری ظرف ۲۱ روز تبدیل به عادت می شود. پس باید لااقل ۲۱ روز قهرمانانه و توانمند با خود ونفس خود بجنگید و پیروز شوید. شکست اصلا قابل توجیه و پذیرش نیست. انسان های موفق چیز هایی را در خود بصورت عادت درآورده اند که انسان های ناکام دوست ندارندحتی یک بار هم که انجام دهند. یعنی که تفاوت انسان های موفق و ناکام تفاوت در نوع عادت هاست.

کارهایی که انسان های ناکام دوست ندارند انجام دهند اتفاقا همان کارهایی است که انسان های موفق هم دوست ندارند انجام دهند ولی به هرحال انجام می دهند. این است، تفاوت فقر وثروت، موفقیت و شکست و این بهایی است که انسان های موفق حاضرند بپردازند.

صابون فروش ۵ میلیارد دلاری آمریکایی (که فروش صابون را از دوره گردی شروع کرده بود و به یک کارخانه دار تولید بزرگ صابون تبدیل شد) گفت: خیلی کارها هست که دوست نداری انجام دهی ولی باید آنها را انجام دهی تا فرصت های خوبی را در آینده برای خود و خانواده خود بدست آوری. یعنی در زمان حال بهای یک دستاورد آینده را بپردازی. (و این معنای فداکاری است)

با معنی کلمه اینتوبه آشنا شوید

معنی دیسیپلین و تاریخچه آن _ دانشچی

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

3 دیدگاه

  1. عالی

  2. ریحانه رحمانی

    جالب بود و آموزنده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *