خانه » ادبیات » معنی اصطلاح ” گندم نمای جو فروش “

معنی اصطلاح ” گندم نمای جو فروش “

همه چیز درباره معنی و مفهوم اصطلاح گندم نمای جو فروش 🌾

گندم نمای جو فروش

در ادامه با معنی و مفهوم این اصطلاح فارسی آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

اصطلاح گندم نمای جو فروش کنایه از چیست؟

۱- کنایه از متقلّب و دورو بودن کسی است.

۲- اگر به جو و گندم دقت کرده باشید، از لحاظ ظاهری شبیه هم اند و اگر کسی تازه کار باشد شاید به جای خرید گندم، جو بخرد و فرقشان را هم تشخیص ندهد! بنابراین درجایی که دو چیز شبیه هم اند و تشخیص و تمایز آنها از یکدیگر دشوار بوده و نیاز به تجربه دارد، به گندم و جو تشبیه می کنند.

۳- معمولا این ضرب المثل را در جایی به کار می برند که فروشنده ای با حیله و کلک، جنس نامرغوب خود را به اسم جنس مرغوب و با قیمت فراوان به مشتری می فروشد و کلی هم تعریف می کند. مشتری بعدا که متوجه می شود که گول خورده است، با عصبانیت این اصطلاح را درباره آن شخص به کار می برد.

۴- البته این ضرب المثل منحصر در فروش مواد غذایی نیست؛ بلکه گاهی برخی افراد به اسم دکتر و مهندس در برنامه ای شرکت کرده و سخنرانی طولانی ای راجع به دوره های آموزشی و یا محصولات درمانی خود ارائه می دهند تا افراد بیشتری را جذب کنند.

ولی وقتی به آنها اعتماد می کنیم و هزینه می دهیم، می بینیم که تمام حرف هایشان چون طبل تو خالی بوده و فقط به دنبال زدن جیب مردم بوده اند! در اینصورت علاوه بر این اصطلاح، اصطلاح دیگری هم می توان به کار برد مثل ” گرگی در لباس میش” ! این اصطلاح را هم زمانی می گویند که کسی با ظاهرسازی در صدد فریب دادن افراد باشد.

اصطلاحات فارسی بیشتری بخوان

اختصاصی-دانشچی

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *