خانه » ضرب المثل ایرانی » معنی ضرب المثل ” کار نشد نداره “

معنی ضرب المثل ” کار نشد نداره “

همه چیز درباره معنی و مفهوم ضرب المثل کار نشد نداره 💪

کار نشد نداره
در این پست با معنی و مفهوم این ضرب المثل ایرانی و قدیمی آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

کار نشد نداره کنایه از چیست؟

۱- یعنی انجام این کار غیر ممکن و محال نیست بلکه اگر تلاش کنیم و انگیزه کافی برای انجام آن را داشته باشیم، حتما آن کار به خوبی انجام می شود.

۲- معمولا این ضرب المثل را به کسانی می گویند که در ابتدای هر کاری با ناامیدی و انرژی منفی به آن کار نگاه می کنند و می گویند: اصلا نمی توان این کار را انجام داد! ولی دیگران با گفتن این اصطلاح به آن ها نشان می دهند که کاری که شروع شود، نشد ندارد! بالاخره تمام می شود!

۳- این ضرب المثل با ضرب المثل ” کارو دست میکنه اما چشم میترسه” قرابت معنایی دارد؛ درواقع معمولا وقتی می خواهیم کاری را انجام دهیم از ورود به آن کار ترس و واهمه داریم که مبادا این کار انجام نشود یا دیر تمام شود یا درست انجام نشود! اما اگر به جای کلمات منفی، دست به کار شویم، آن کار حتما انجام می شود!

۴- مثلا وقتی کسی به دیگری می گوید که تو نمی توانی این کار را انجام دهی، او تلاشش را می کند و آن کار را به پایان می رساند و در جواب آن شخص می گوید: دیدی کار نشد نداره؟!

۵- گاهی قدیمی ها برای انرژی دادن به جوان هایی که سریع از انجام کاری ناامید و افسرده می شدند می گفتند: مگه مرگه که علاج نداشته باشه؟! یعنی هرچیزی به جز مرگ، علاج و چاره دارد پس باید بگردی چاره آن کار را پیدا کنی!

پیشنهادی: ضرب المثل با کار

اختصاصی-دانشچی

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *