خانه » اطلاعات عمومی » چگونه حساب بانکی را وکالتی کنیم؟

چگونه حساب بانکی را وکالتی کنیم؟

راهنمای وکالتی کردن حساب بانکی برای خرید خودرو

وکالتی کردن حساب بانکی برای خرید خودرو

حساب بانکی وکالتی به منظور واریز پیش پرداخت مشتری برای خرید از بورس کالا و خودرو در بانک‌های معرفی شده افتتاح می‌گردد. با وکالتی کردن حساب خود به بورس و فروشندگان خودرو مانند سایپا و ایران خودرو، وکالت می‌دهید تا وجه واریزی در حساب شما را مسدود کرده و پس انجام معامله یا برنده شدن در قرعه کشی خودرو، این مبلغ به حساب آن‌ها منتقل شود. شاید بپرسید اگر معامله‌‌ای به نام ما انجام نشد، تکلیف وجه مسدودی چه می‌شود؟ این وجه در همان روز آزاد شده و امکان برداشت آن وجود دارد. و طبق توافقات انجام شده تنها راه نقل و انتقالات وجوه برای خرید از بورس کالا و شرکت در قرعه کشی خودرو افتتاح و داشتن حسـاب وکـالـتـی است.

نحوه افتتاح حساب وکالتی برای ثبت نام خودرو

متقاضیان ابتدا باید در یکی از بانک‌های اعلام شده توسط سایپا و ایران خودرو سپرده کوتاه مدت افتتاح کنند، حساب وکالتی در واقع همان حساب کوتاه مدت است. اما اگر در یکی از این بانک‌ها حساب کوتاه مدت دارید کار شما آسان‌تر است و فقط لازم است آن را به حساب وکالتی تبدیل کنید. شما نمی‌توانید در بانک‌های دیگری به غیر از بانک‌های معرفی شده این حساب را افتتاح کنید. همچنین در برخی از بانک‌ها امکان گشایش سپرده وکالتی به صورت آنلاین وجود دارد، اما برای برخی دیگر باید به صورت حضوری به بانک مراجعه فرمایید.

پس از افتتاح حساب باید به سامانه اعلام شده توسط بانک منتخب از طریق لینک‌های زیر وارد شوید.

۱- سامانه وکالتی بانک رفاه: https://mehvar.rb24.ir/ikco

۲- سامانه وکالتی بانک صادرات: Https://sep.bsi.ir/sign

۳- سامانه وکالتی بانک ملت: https://bastam.bankmellat.ir/bastam/start

۴- سامانه وکالتی بانک تجارت: https://www.tejaratbank.ir/vekalati

۵- سامانه وکالتی بانک سپه: https://ebanksepah.ir

۶- سامانه وکالتی بانک پاسارگاد: https://bpi.ir

۷- سامانه وکالتی بانک ملی: https://firoozeh.bmi.ir/signin

در این سامانه‌ها بعد از وارد نمودن کد ملی و شماره تماسی که به نام همین کد ملی باشد و تصویر امنیتی، یک کد اعتبار سنجی به شماره موبایل اعلام شده ارسال می‌شود. بعد از وارد نمودن آن می‌توانید به صفحه مورد نظر دسترسی یابید. پس از انتخاب شماره حساب و مطالعه متن، باید نام شرکت‌های خودرو ساز موردنظرتان و تایید مفاد را علامت زده و در آخر بر روی دکمه تایید کلیک نمایید. که در نهایت حساب شما وکالتی می‌گردد.

نحوه افتتاح حساب وکالتی بورس کالا

اگر قصد خرید محصولی از بورس کالا را دارید در مرحله اول باید کد معاملاتی بورس کالا را دریافت کنید. که این کار از طریق ثبت نام در سامانه خرید آنلاین بورس کالا در هر کارگزاری مجاز به فعالیت در بورس کالا امکان پذیر است. پس این فرایند از سوی کارگزاری معرفی نامه‌ای صادر می‌گردد که متقاضی باید آن معرفی نامه را به یکی از بانک‌ها اعلام شده(ملی، کشاورزی، ملت، اقتصاد نوین، تجارت، صنعت و معدن، صادرات، پاسارگاد، رفاه، سامان، شهر) ارائه کند و حساب وکالتی افتتاح و آن را به کارگزاری معرفی کند.

محدویتی برای افتتاح حساب وکالتی وجود ندارد و شما می‌توانید به تعداد تمام کارگزاری‌ها و بانک‌های اعلام شده این سپرده را داشته باشد اما برای هر کارگزاری باید یک حساب معرفی کنید. همچنین افرادی که چک برگشتی و حساب مشترک دارند نمی‌توانند حسابهای خود را وکالتی نمایند.

اگر شما پس از برنده شدن در بورس کالا بعد از سه روز مهلتی که داده می‌شود نتوانید باقی مانده مبلغ را به هر دلیلی واریز نمایید مشمول جریمه خواهید شد. این جریمه به صورت خودکار از سپرده وکالتی کسر می‌گردد که شامل ۵/۵ درصد از ارزش کل معامله است.

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *