خانه » ضرب المثل ایرانی » معنی ضرب المثل ” پز عالی، جیب خالی “

معنی ضرب المثل ” پز عالی، جیب خالی “

آشنایی با معنی و مفهوم ضرب المثل پز عالی، جیب خالی 💸

معنی پز عالی، جیب خالی

در این پست با معانی و مفهوم اصلی این ضرب المثل ایرانی و قدیمی آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

معنی پز عالی، جیب خالی چیست؟

۱- ” پُز ” یک واژه ی فرانسوی است و در زبان فارسی یعنی وضع و تظاهر و ادعا. پُز دادن یعنی ریخت و قیافه متکبرانه به خود گرفتن و با ناز و عشوه راه رفتن در مقابل دیگران.

۲- معنی این ضرب المثل یعنی: کسی پول ندارد و فقیرانه زندگی می کند اما وقتی در جمع مردم ظاهر میشود آنچنان پُز می دهد و خودش را پولدار نشان می دهد تا مبادا دیگران به فقر او پی برند.

۳- اینکه آدم فقیری سعی دارد در ارتباطات خود با دیگران طوری برخورد کند که کسی به فقر او پی نبرد، خیلی هم کار خوبی است زیرا او سعی درحفظ عزت نفس خود دارد و نمیخواهد دستش را جلوی کسی دراز کرده و خودش را خوار و ذلیل کند.

اما اینکه کسی بخواهد در عین فقر، خود را برتر از دیگران نشان دهد و با تکبر و عشوه با مردم ارتباط برقرار کند کار خوبی نیست زیرا از طرفی از چشم مردم می افتد و قطعا دیگران نگاه حقیرانه ای به او خواهند داشت و از طرفی به ضرر خودش تمام میشود. چگونه؟!

اینگونه که توقع مردم و حتی فرصت طلبان، از او بیشتر می شود و چون فکر می کنند او آدم ثروتمندی است ( درحالیکه فقیر است) از او پول قرض می کنند یا حتی ممکن است به او پیشنهاد سفر یا یک دورهمی دوستانه بدهند و او چون نمی تواند با آنها همراه شود دائما اضطراب و استرس کم پولی خود را در دل دارد.

اما اگر از همان ابتدا عاقلانه رفتار کند، کسی هم از او توقعی ندارد. و دیگر مجبور نیست در مهمانی ها هدایای گرانبهایی به دیگران بدهد تا خودی نشان دهد.

پس باید عزت نفس خود را حفظ کرد اما خود را فراتر از آنی که هست نشان نداد.

۳- یعنی دار و ندارش فقط به رخ کشیدن اندک داشته هایش است وگرنه درواقع چیزی ندارد و دست خالی است.

۴- به کسی می گویند که همه ی زندگی اش را با ظاهرسازی می گذراند تا خود را برتر نشان دهد اما بالاخره لو می رود و معلوم میشود همچون طبل توخالی ای بوده که فقط صدا داشته و بس. ( همچون معنای ضرب المثل : آواز دهل از دور خوش است.)

بیشتر بخوانید: معنی ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن

اختصاصی- دانشچی

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *