خانه » ضرب المثل ایرانی » معنی ضرب المثل ” پاشنه آشیل “

معنی ضرب المثل ” پاشنه آشیل “

همه چیز درباره معنی و مفهوم ضرب المثل پاشنه آشیل 🦶+ ریشه ضرب المثل

پاشنه آشیل

در ادامه با معنی و مفهوم این ضرب المثل ایرانی آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

پاشنه آشیل کنایه از چیست؟

۱- کنایه از دست گذاشتن روی نقاط ضعف افراد و شکست دادن آنهاست.

۲- برخی افراد هستند که با وجود قدرتمندی ها و توانایی های فراوان، نقطات ضعف فیزیکی یا روحی دارند که وقتی کسی به آن نقاط اشاره می کند، گویی اینها ضعیف ترین افراد می شوند و نمی توانند از خود دفاع کنند.

(البته درصورتی که اعتماد به نفس این افراد قدرتمند کم باشد، چنین اتفاقی می افتد و گرنه آدم های با اعتماد به نفس، اولا سعی می کنند مواضع ضعف خود را به کسی نگویند ثانیا اگر کسی آن مواضع را فهمید و خواست آنها را اذیت کند، اصلا به روی خود نمی آورند.)

مثلا نقطه ضعف فیزیکی یا پاشنه آشیل کسی، بینی بزرگ اوست که خجالت می کشد کسی راجع به بینی او صحبت کند و وقتی هم دیگران به بینی اش اشاره می کنند سریع خود را می بازد. در حالیکه اگر روحیه قوی ای داشته باشد، می تواند این موضوع را به شوخی بگیرد و آتو دست کسی ندهد!

یا اینکه انقدر روی بزرگیِ شخصیتش و علم و دانش و ادب فراوانش کار کند که اصلا کسی به این نقطه به ظاهر ضعف او توجهی نکند! آدم های قوی از نقاط ضعفشان نقاط قوت فراوانی برای خود می سازند.

نقاط ضعف روحی، بسیار خطرناکتر از نقاط ضعف جسمی و فیزیکی هستند!

کسی ممکن است پاشنه آشیلش، حسادت باشد! مثلا همیشه شخصیت بزرگ و محبوبی دارد اما وقتی با موفقیت های دیگران مواجه می شود حالش بد می شود. آن لحظه اصلا نمی توان به او نزدیک شد. چهره اش را غم و عصبانیت فرا می گیرد. اینجاست که این نقطه ضعف بزرگ و خطرناک، تا درمان نشود هم زندگی خود شخص را به خطر می اندازد هم زندگی دیگران را.

ریشه ضرب المثل پاشنه آشیل

این ضرب المثل یک ریشه افسانه ای و اسطوره ای دارد که خیلی خلاصه به آن اشاره می کنیم؛ آشیل، نام یکی از فرماندهان بزرگ یونانی بود که وقتی به دنیا آمد، مادرش از پاشنه او گرفت و تمام بدنش را در یک شط افسانه ای فرو برد تا نیرویی عظیم او را فرا بگیرد. پس از بیرون آمدن از شط، تمام بدن آشیل محکم و ضد ضربه شده بود مگر آن قسمتی که دست مادرش روی آن بود (یعنی پاشنه پا!)

آشیل در تمام جنگ ها به دلیل نیروی افسانه ای اش پیروز می شد و سرزمین های بسیاری را فتح کرد. تا اینکه دشمن فهمید همه جای بدن او ضد ضربه است مگر پشت پایش! در یکی از جنگ ها با پرتاب تیری به پشت پایش که نقطه ضعف او بود، باعث افتادن او و شکست خوردنشان شدند.

از آنجاست که وقتی می خواهند به نقطه ضعف کسی اشاره کنند، می گویند فلان چیز، پاشنه آشیل اوست!

◊ تاندون آشیل قوی‌ترین و بلندترین تاندون در پای انسان است که عضلات ساق پا را به استخوان پاشنه پا متصل می‌سازد. (ویکی پدیا)

اگر میخواهید تمامی ضرب المثل های فارسی را یاد بگیرید کافیست روزانه با ۵ دقیقه مطالعه با ۱۰ ضرب المثل آشنا شوید.

ضرب المثل های فارسی معروف نظر شما در مورد این ضرب المثل

اختصاصی دانشچی

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *