خانه » ضرب المثل ایرانی » معنی ضرب المثل ” وقت طلاست “

معنی ضرب المثل ” وقت طلاست “

همه چیز درباره معنی ضرب المثل وقت طلاست ⏰+ حدیث درباره ارزش وقت

وقت طلاست

در ادامه با معنی و مفهوم این ضرب المثل ایرانی آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

منظور از ضرب المثل وقت طلاست چیست؟

۱- یعنی وقت، ارزشمند است و انسان نباید عمر خویش را در کارهای بیهوده تلف کند.

۲- طلا، یکی از معیارهای ارزش گذاری روی کالاهاست؛ وقتی بخواهند ارزش چیزی را بیان کنند، آن را با طلا مقایسه می کنند. مثلا به نفت می گویند: طلای سیاه، به زعفران می گویند: طلای سرخ.

وقت و زمان انسان آنقدر با ارزش است که آن را به طلا تشبیه می کنند تا انسان دقت لازم را به کار گیرد که مبادا عمر خویش را در راهی صرف کند که جز پشیمانی نتیجه ای نداشته باشد.

۳- این ضرب المثل قرابت معنایی دارد با ضرب المثل: وقت را غنیمت دان، آنقدر که بتوانی.

حدیث درباره ارزش وقت

در دین اسلام نیز ارزش “وقت” مورد اهمیت واقع شده است. احادیث فراوانی در این زمینه وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از:

🔸 پیامبر گرامی اسلام صلی‌الله علیه و آله و سلم می فرمایند: كُن عَلی عُمرِكَ أَشحَّ مِنكَ عَلی دِرهَمِكَ وَ دینارِك؛ بر عُمر خودت بیش از پول و نقدینه‌ات بخیل و تنگ‌نظر باش. (آن را بیهوده از دست مده).

🔸 امیرالمومنین علی علیه السلام می فرمایند: ا‌ِنّما اَنتَ بَعضُ ایّامِك، فكُلُّ یَومٍ یَمضیِ عَلَیكَ یَمضیِ بِبَعضِكَ؛ این را بدان که وجود تو همان شمارش روزهای عمر تو است، هر روزی که بر تو بگذرد قسمتی از وجود تو را به همراه خود می‌برد!

🔸 همچنین ایشان در حدیثی دیگر می فرمایند: اِضاعَةُ الفُرصَةِ غُصَّةٌ؛ از دست دادن فرصت‌های خیر، برای انسان مایه غم و اندوه است.

🔸 امام جعفر صادق (علیه‌السلام) می فرمایند: اِنْ اُجِّلتَ فی عُمرِکَ یَومَین فَاجعَل اَحَدَهُما لِأَدَبِکَ لِتَستَعینُ بِهِ علی یَومِ مَوتِک؛ اگر از عمرت فقط دو روز مانده باشد یک روزش را به فرا گرفتن دستورات و معارف الهی اختصاص بده تا تو را به روز مرگت یاری دهد.

🔸 امام کاظم علیه السلام می فرمایند: المَغبونُ مَن غُبِنَ عُمرُهُ ساعَةً؛ زيان كار كسى است كه ساعتى از عمرش را زيان كرده باشد.

ضرب المثل با کلمه طلا

اختصاصی-دانشچی

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *