خانه » دانستنی ها » معنی واژه ” کوردل ” چیست و کاربرد آن

معنی واژه ” کوردل ” چیست و کاربرد آن

تحقیق در مورد واژه کوردل و معانی آن در لغت نامه و قرآن

معنی واژه " کوردل " چیست

کاربرد و معنی واژه کوردل

کور و نابینا اعم از کور از چشم است و دیگری کوری از دل. کسی که چشمانش کور و نابیناست، نه می تواند با چشمانش جهان را ببیند و نه می تواند چیزی را که دیگران برایش توضیح می دهند، برای خودش توصیف کند چرا که تاکنون چیزی را با چشمانش ندیده و به همین سبب نمی تواند شکل و تصویری از آن در ذهن خود بسازد.

این معنای کور ظاهری بود. اما یک کور دیگری هم داریم که دارای چشم ظاهر است و میتواند جهان و حقایق آن را ببیند ولی آن را انکار می کند. مثل تکذیب کنندگان آیات قرآن؛ با اینکه می دیدند قرآن از جانب خدا به پیامبر نازل شده و پیامبر آن را برایشان تفسیر می کند، ولی همچنان آن را قبول نمی کردند و به پیامبر تهمت ساحری (جادوگری) می زدند.

چنین افراد را کوردل می نامند؛ کسانی که علاوه بر داشتن چشم ظاهری، چشم باطن و دلشان کور و نابیناست به همین دلیل از درک و فهم حقایق عاجز و ناتوانند. کوردلی، ویژگی تمامی کافران و مشرکان و منافقان است.

نمونه هایی از به کاربردن واژه کوردل در آیات قرآن کریم

فَكَذَّبُوهُ فَأَنْجَيْنَاهُ وَالَّذِينَ مَعَهُ فِي الْفُلْكِ وَأَغْرَقْنَا الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيَاتِنَا إِنَّهُمْ كَانُوا قَوْمًا عَمِينَ ﴿۶۴﴾

پس او را تكذيب كردند و ما او و كسانى را كه با وى در كشتى بودند نجات داديم و كسانى را كه آيات ما را دروغ پنداشتند غرق كرديم زيرا آنان گروهى كور[دل] بودند(۶۴)(اعراف ۶۴)

وَمَنْ كَانَ فِي هَذِهِ أَعْمَى فَهُوَ فِي الْآخِرَةِ أَعْمَى وَأَضَلُّ سَبِيلًا ﴿۷۲﴾

و هر كه در اين [دنيا] كور[دل] باشد در آخرت [هم] كور[دل] و گمراهتر خواهد بود (اسراء ۷۲)

بَلِ ادَّارَكَ عِلْمُهُمْ فِي الْآخِرَةِ بَلْ هُمْ فِي شَكٍّ مِنْهَا بَلْ هُمْ مِنْهَا عَمُونَ ﴿۶۶﴾

[نه] بلكه علم آنان در باره آخرت نارساست [نه] بلكه ايشان در باره آن ترديد دارند [نه] بلكه آنان در مورد آن كوردلند (نمل ۶۶)

وَأَمَّا ثَمُودُ فَهَدَيْنَاهُمْ فَاسْتَحَبُّوا الْعَمَى عَلَى الْهُدَى فَأَخَذَتْهُمْ صَاعِقَةُ الْعَذَابِ الْهُونِ بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ ﴿۱۷﴾

و اما ثموديان پس آنان را راهبرى كرديم و[لى] كوردلى را بر هدايت ترجيح دادند پس به [كيفر] آنچه مرتكب مى ‏شدند صاعقه عذاب خفت ‏آور آنان را فروگرفت (فصلت ۱۷)

وَمَنْ يَعْشُ عَنْ ذِكْرِ الرَّحْمَنِ نُقَيِّضْ لَهُ شَيْطَانًا فَهُوَ لَهُ قَرِينٌ ﴿۳۶﴾

و هر كس خود را از ياد [خداى] رحمان به کوردلی بزند، بر او شيطانى مى‏ گماريم تا براى وى دمسازى باشد (زخرف ۳۶)

معنی کلمه کوردل در لغت نامه

در لغت نامه فارسی نیز واژه کوردل را این چنین معنا کرده اند: کورباطن،کندفهم، بی درک و شعور، نابینای حقایق، منکِر حقیقت.

پیشنهادی: معنی سه واژه پیر قدیمی فرسوده

اختصاصی-دانشچی

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.