خانه » اصطلاحات فارسی » معنی اصطلاح ” شکسته نفسی “

معنی اصطلاح ” شکسته نفسی “

همه چیز درباره معنی اصطلاح شکسته نفسی

شکسته نفسی

در ادامه با معنی و مفهوم این اصطلاح فارسی آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

معنی این اصطلاح چیست؟

۱- یعنی تواضع و فروتنی کردن در مقابل دیگران.

۲- معمولا وقتی از کسی تعریف کنند، اگر انسان متواضعی باشد، با تمام توانایی ها و قابلیت های فردی خود، متکبرانه و مغرورانه برخورد نمی کند؛ بلکه از تعریف و تمجیدی که از او شده تشکر کرده و حتی گاهی آن را انکار می کند که مبادا از موجب عُجب و حتی فخرفروشی شود.

در این صورت به او گفته می شود: شکسته نفسی نفرمایید؛ یعنی با اینکه کلی هنر و علم و توانایی دارید، خودتان را دست کم نگیرید.

۳- از مراتب وجودی انسان، نفس امّاره و نفس لوّامه است. این دو در مقابل یکدیگر قرار دارند. به طور مختصر، نفس اماره، دستور به بدی و گناه می دهد. حال وقتی انسان مرتکب بدی می شود، نفس لوامه او را ملامت و سرزنش می کند.

اگر میگوییم فلانی شکسته نفسی می کند، یعنی دارد با نفس اماره اش مقابله می کند. در حقیقت این تواضع و فروتنی او برای رشد دادن شخصیت و بزرگ منشی خودش است که مبادا رفتاری کند که نفس اماره اش تشویق شود. چرا که یکی از بهترین فرصت های شیطان برای شیطنت، زمانی است که دیگران از انسان تعریف کنند!

اینجاست که افراد متواضع برای اینکه این موقعیت موجب غرورشان نشود، سعی می کنند علاوه بر تشکر از دیگران، طوری رفتار نکنند که خود را برتر از بقیه افراد جلوه دهند.

در جواب شکسته نفسی می فرمایید چه بگوییم؟

♦ ممنون از حسن نظر شما

♦ نگاه لطف شماست

♦ به من محبت دارید

♦ به دیده لطف می نگرید

عامیانه تر: کوچیک شما هستم

♦  مخلصم

معنی اصطلاح دست مریزاد 👏

اختصاصی-دانشچی

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *