خانه » آگهی رپورتاژ » شرایط شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

شرایط شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

کلیه شرایط شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

شرایط شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی
در این مقاله با شرایط شرکت در آزمون کارشناسی به پزشکی آشنا می شوید با ما همراه باشید.

لیسانس به پزشکی یا کارشناسی به پزشکی آزمونی است که فارغ التحصیلان رشته های کارشناسی زیرمجموعه رشته های تجربی و ریاضی می توانند با رعایت شرایط سنی و معدلی در آن شرکت نمایند. در این مطلب به کلیه سوالات پیرامون آزمون مانند شرایط آزمون لیسانس به پزشکی، دروس آزمون لیسانس به پزشکی، منابع آزمون کارشناسی به پزشکی، ظرفیت لیسانس به پزشکی، سوالات لیسانس به پزشکی و جزوات لیسانس به پزشکی جهاد دانشگاهی پاسخ داده می شود. جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران به عنوان تنها مرکز تخصصی ارائه دهنده خدمات آموزشی آزمون لیسانس به پزشکی می باشد و هر ساله خداقل نیمی از قبول شدگان آزمون لیسانس به پزشکی از داوطلبان شرکت کننده در خدمات آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران هستند.

صفر تا صد شرایط شرکت در آزمون کارشناسی به پزشکی ۱۴۰۱

لیسانس به پزشکی چیست؟

آزمون لیسانس به پزشکی آزمونی است که با هدف جبران فرصت از دست رفته برای علاقه مندان به رشته ی پزشکی قرار داده شده است و طی این آزمون فارق التحصیلان مقطع کارشناسی رشته های مختلف زیر مجموعه علوم تجربی و علوم ریاضی می توانند در این آزمون شرکت کنند.

حدود ۱۵ سال است که دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان تنها دانشگاه پذیرنده دانشجوی رشته پزشکی از مقطع لیسانس به طور مستقل این آزمون را برگزار می کند و هر سال تعدادی را به عنوان قبول شده رشته پزشکی از مقطع کارشناسی معرفی می کند.

خبرهای جدید آزمون لیسانس به پزشکی سال ۱۴۰۱

بر اساس جدیدترین اخبار مربوط به آزمون لیسانس به پزشکی، فعلا افزایش ظرفیت مربوط به این آزمون در دست بررسی می باشد و هر گونه افزایش ظرفیت آزمون از طریق وبسایت رسمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران اعلام می شود. پیش از این مطرح شده بود که آزمون لیسانس به پزشکی بصورت متمرکز توسط سازمان سنجش پزشکی و از طریق چند دانشگاه مادر علوم پزشکی قصد پذیرش را دارد اما بنا به دلایلی فعلا افزایش ظرفیت به تعویق افتاده و در دست بررسی می باشد. اما احتمال افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی از طریق آزمون کارشناسی به پزشکی بسیار بالا است و در سال های آینده این افزایش ظرفیت اتفاق خواهد افتاد.

خبر جدید ثبت نام پانزدهمین دوره آزمون لیسانس به پزشکی برای کسانی که مشمول خدمت سربازی هستند

طبق شرایط جدید آزمون کارشناسی به پزشکی دیگر نیازی به داشتن کارت پایان خدمت و یا معافیت از خدمت برای آقایان وجود ندارد و کسانی که مشمول خدمت سربازی هستند نیز می توانند در آزمون ثبت نام نمایند. پیش از این داوطلبان آقا در صورتی می توانستند در آزمون لیسانس به پزشکی ثبت نام نمایند که حتما یا کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم از خدمت داشته باشند و یا خدمت آنها تا شهریور سال بعد به اتمام برسد. اما در قوانین جدید همانند آزمون های دیگر کارشناسی ارشد و دکتری داوطلبان آقا می توانند در آزمون ثبت نام کنند. یعنی اگر در فرجه یک ساله بعد از پایان دوره کارشناسی خود باشند می توانند در آزمون ثبت نام کنند و یا حتی اگر برگه اعزام به خدمت داشته باشند و تازه سربازی را شروع کرده باشند هم می توانند در آزمون ثبت نام کنند و ادامه خدمت سربازی آنها به بعد از دوره تحصیلشان موکول خواهد شد.

شرایط شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی ۱۴۰۱

آزمون کارشناسی به پزشکی دارای شرایط خاصی می باشد که از جمله این شرایط شرکت در آزمون میتوانیم به شرایط سنی و معدلی و شرط نوع رشته داوطلبان لیسانس به پزشکی در مقطع کارشناسی اشاره کنیم.

شرایط شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی

شرط سنی برای شرکت در آزمون کارشناسی به پزشکی

شرط سنی برای شرکت ازمون لیسانس به پزشکی ۲۵ سال کامل است یعنی کسانی که بیشتر از ۲۵ سال را داشته باشند اجازه شرکت در آزمون را نخواهند داشت. و این سن هم از تاریخ ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی محاسبه می شود.

تاریخ ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی هر سال ۱ دی ماه بوده در نتیجه تاریخ محاسبه سن از یک دی ماه خواهد بود. برای مثال برای ثبت نام ازمون ۹۹ که ۱ دی انجام می شود داوطلب باید کوچکتر از ۱دی ۷۴ باشد یعنی کسایی که دی، بهمن یا اسفند ۷۴ باشند میتوانند در آزمون کارشناسی به پزشکی شرکت کنند. و کسانی که متولدین آذر، آبان یا بالاتر باشند اجازه شرکت نخواهند داشت .

یه تبصره برای شرایط سنی ازمون لیسانس به پزشکی وجود دارد و آن هم این است که کسانی که طرح نیروی انسانی مرتبط با رشته های پیراپزشکی را گذرانده باشند( چه طرح اختیاری و چه اجباری باشد) مدت زمان طرح آنها به سن انها اضافه می شود. یعنی اینکه کسی که دو سال طرح رفته باشد تا حداکثر سن ۲۷ سالگی میتواند در آزمون کارشناسی به پزشکی شرکت کند همچنین برای آقایانی که خدمت سربازی رفته باشند تعداد ماه هایی که به خدمت سربازی رفته اند به سن اضافه می شود ولی کسی که معافیت گرفته باشد از خدمت به سن اش اضاف نمی شود.

یه نکته خارج از بحث هم بهتون بگم:

فارغ التحصیلان لیسانسی که شرط سنی لازم برای لیسانس به پزشکی را ندارند و قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند می توانند برای تحصیل پزشکی در ایتالیا در آزمون IMAT  شرکت نمایند.

شرط معدل در ازمون کارشناسی به پزشکی

 • معدل کل دیپلم بالای ۱۸ یعنی جمع اول،دوم و سوم

توجه نمایید که آزمون کتبی نهایی به تنهایی منظور نیست و پیش دانشگاهی هم محاسبه نمی شود و جمع اول و دوم و سوم که معدل کل دیپلم محسوب می شود

 • شرط معدل کل لیسانس برای شرکت در ازمون لیسانس به پزشکی بالای ۱۶ می باشد.
 • شرط نوع رشته لیسانس برای شرکت در آزمون کارشناسی به پزشکی

شرط دیگر نوع رشته تحصیلی برای شرکت در ازمون لیسانس به پزشکی است که باید زیر مجموعه رشته های تجربی و ریاضی باشد.

یعنی کسی که رشته های مدیریت و حقوق و روان شناسی و حسابداری و اقتصاد خوانده اند و این رشته ها زیر مجموعه رشته انسانی محاسبه می شود  و حق شرکت در آزمون را ندارند. حتی کسی که دیپلم او تجربی باشد ولی لیسانس را در رشته های زیر مجموعه انسانی به اتمام رسانده باشد، بازهم نمی تواند در آزمون شرکت کند.

پس کسانی که شرط سنی و معدل و نوع رشته لیسانس را داشته باشد می توانند در آزمون کارشناسی به پزشکی شرکت کنند.

آزمون در دو مرحله کتبی و مصاحبه برگزار می شود و قبول شدگان مرحله اول در آزمون مصاحبه شرکت می نمایند.

شرایط شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی

ظرفیت پذیرش در آزمون لیسانس به پزشکی

تا الان دانشگاه علوم پزشکی تهران ۱۰ نفر را پذیرش میکرده، در نتیجه ۲۰ نفر اول کتبی در  مصاحبه شرکت کرده  و در نهایت ۱۰ نفر قبول می شوند. کسایی که قبول می شوند دانشجوی پزشکی روزانه علوم پزشکی تهران خواهند بود و هیچ تفاوتی با کسانی که قبول شده ی رشته پزشکی از کنکور تجربی بودند را نخواهند داشت.

تا سال ۱۴۰۰ تنها دانشگاه پذیرنده پزشکی از مقطع لیسانس دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده است ولی قرار است از سال ۱۴۰۱ یعنی ورودی های ۱۴۰۱ ظرفیت پذیرش پزشکی از مقطع لیسانس افزایش یابد و تعداد دانشگاه های پذیرنده هم بیشتر شود.

حذف شرط معدل برای شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی

کسایی که شرط معدل را نداشته باشند، تبصره هایی وجود دارد که شرط معدل را حذف کند که از جمله این تبصره ها به داشتن ثبت اختراع یا عنوان پژوهشگر برتر می توان اشاره کرد.

دروس و منابع آزمون لیسانس به پزشکی

 • آناتومی
 • بافت شناسی
 • فیزیولوژی
 • جنین شناسی
 • بیوشیمی
 • میکروب شناسی
 • ایمنی شناسی
 • ژنتیک پزشکی
 • شیمی آلی و عمومی
 • فیزیک پزشکی
 • جامعه شناسی عمومی
 • روان شناسی عمومی
 • تفکر نقاد

در آزمون کارشناسی به پزشکی در مجموع ۱۵۰ سوال وجود دارد که داوطلبان برای پاسخگویی به سوالات ۱۵۰ دقیقه زمان خواهند داشت.

دروسی مثل آناتومی و فیزیولوژی در بین دروس علوم پایه پزشکی دارای اهمیت بیشتر و تعداد سوالات بیشتری است. فیزیولوژی ۱۹ سوال و اناتومی ۱۷ سوال را شامل می شود.

و از دروس دیگر مثل تفکر نقاد، جامعه شناسی و روان شناسی که هر سه درس دارای ۵۰ سوال در آزمون لیسانس به پزشکی هستند نیز می توان به عنوان دروس مهم اشاره کرد.

دروس مشترک با علوم پایه پزشکی مثل اناتومی، فیزیولوژی،  بافت شناسی، جنین، بیوشیمی و میکروب شناسی دارای منابع مشترک با آزمون علوم پایه پزشکی است. که در داخل سایت sanjeshp.ir  کلیه منابع آزمون علوم پایه پزشکی قرار داده شده است.

بقیه دروس که در آزمون علوم پایه پزشکی حضور ندارد، توسط خود دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام شده و داوطلبان می توانند براساس همان منابع مطالعه و برنامه ریزی داشته باشند.

در رابطه با آزمون ، جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران به عنوان تخصصی ترین مرکز آموزشی و مهارتی در این حوزه در حال فعالیت است و داوطلبان می توانند برای اطلاع از خدمات به سایت jahadpezeshki.com مراجعه نمایند.

داوطلبان می توانند به منظور بهره مندی از خدمات آموزشی در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران مانند کلاس های حضوری و آنلاین، جزوات کمک آموزشی و آزمون های آزمایشی و همچنین مشاوره و راهنمایی با نفرات قبول شده درآزمون با شماره تماس ۰۹۰۵۳۵۷۵۵۲۷ تماس بگیرند.

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

4 دیدگاه

 1. سلام ببخشید منابع آزمون لیسانس به پزشکی رو چجوری میتونم تهیه کنم؟🤔

 2. مطالب عالی بود و کامل خیلی ممنون👌🏻👌🏻👌🏻👌🏻

 3. منابع آزمونی که تو سایت گذاشتید خلاصه هستند و مولفان چه کسانی هستند؟ممنون میشم پاسخ بدید

 4. سلام دوست عزیز ببخشید من متوجه شرایط سنی نشدم میشه ی توضیح کلی بدید من متولد ۷۳هستم مشکلی پیش میاد در شرایط ازمون ورودی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *