خانه » جغرافیا » درباره ی آتشفشان ها، فواید و ضررهای آن ( زمین پویا )

درباره ی آتشفشان ها، فواید و ضررهای آن ( زمین پویا )

تحقیق درمورد آتشفشان ها و اهمیت آنها ( زمین پویا )

آتشفشان ها فواید و ضررهای آن ( زمین پویا )

دراین تحقیق درباره آتشفشان ها ، اهمیت آتشفشان ، آتشفشان چگونه بوجود می آید؟، بزرگترین آتشفشان فعال کره زمین (زمین پویا) جمع بندی شده است.( دانشچی )

آتشفشان چیست؟

آتشفشان روزنه‌ای در سطح زمین است که سنگ‌های گداخته، خاکستر و گازهای درون زمین، از آن به بیرون فوران می‌کنند. فعالیت آتشفشانی با برون‌افکنی سنگهای مذاب، با گذشت زمان، باعث پیدایش کوه‌های آتشفشانی بر سطح زمین شده است. آتشفشان‌ها معمولاً در نقاطی یافت می‌شوند که صفحه‌های سخت پوسته زمین‌ساخت، همگرایی یا واگرایی دارند.


فوايد آتشفشان ها

۱- آزاد شدن ا نرژي دروني زمين

۲- تشكيل خاك مرغوب حاصلخيز نمودن زمينهايي كشاورزي

۳-  تشكيل برخي كانسارها و معادن آهن و مس

۴- تشكيل چشمه هاي آب گرم كه براي امراض پوستي بسيار مفيد است

۵- استفاده از مواد شيميايي حاصل از آتشفشان مانند گوگرد

۶- استفاده از انرژي حرارتي آن

۷- ايجاد سد طبيعي و پل

۸- استفاده از سنگ هاي آتشفشاني در ساختمان سازي

۹- ایجاد جاذبه های طبیعی وگردشگری

۱۰- تشکیل محوطه سنگی دیدنی وجاذب

۱۱- تشکیل دریاچه و ايجاد اكوسيستم هاي جديد

۱۲- تشكيل مصالح ساختماني مانند پوكه ي معدني،سنگ هاي آتشفشاني(توف سبز)

۱۳- انرژي زمين گرمايي

۱۴- مطالعه ي ساختمان دروني زمين

ضررهاي آتشفشان ها

آتشفشان ها باعث ايجاد اثرات و زيان هايي در زندگي ما مي گردند. اين اثرات به دو صورت اوليه و ثانويه ديده مي شوند. اثرات اوليه به صورت جريان گدازه،ريزش خاكستر،انفجار كوه،عبور ابر سوزان،جريان هاي عظيم گل و امواج حاصل از آتشفشان هاي زير دريايي و … ديده مي شوند. اثرات ثانويه به صورت تغييرات آب وهوايي ،ريزش باران هاي اسيدي ،ايجاد زمين لرزه و… ديده مي شوند. موارد ديگر از ضرر هاي آتشفشان:۱- انتشار گازهاي سمي ۲-جاري شدن مواد مذاب و تخريب زمين ۳-ايجاد سونامي

آتشفشان ها فواید و ضررهای آن ( زمین پویا )

قسمتهای اصلی آتشفشان

۱ – دهانه: که نوک آتشفشان است.

۲ – اتاقک مواد مذاب و داغ آتش فشان: محلی که مواد مذاب قبل از فوران آن جا جمع می‌شود.

۳ – مجرای مرکزی: محل اتصال اتاقک به دهان آتشفشان است.

بزرگترین آتشفشان فعال کره زمین

بزرگترین آتشفشان کره زمین مونالوآ نام دارد که بخشی از جزایر هاوایی را تشکیل می‌دهد. محیط قاعده مخروط این آتشفشان ۶۰۰ کیلومتر و قله آن نسبت به کف اقیانوس که آن را احاطه کرده‌است ۱۰ کیلومتر ارتفاع دارد. این آتشفشان، همراه با سایر قسمت‌های جزایر هاوایی نشان‌دهندهٔ موادی هستند که به وسیله فوران‌هایی که از یک میلیون سال پیش تاکنون ادامه داشته‌اند، بیرون ریخته شده‌اند.

اهمیت آتشفشان شناسی

از نظر اقتصادی:

استفاده از انرژی گرمایی آن و انرژی گازهای فومرولی در گردش توربین و به دست آوردن مواد شیمیایی با ارزش که امروزه در ایتالیا، زلاندنو، ژاپن و ایسلند اهمیت پیدا کرده‌است و در کشور ما نیز اخیراً برای استفاده از نیروی حرارتی زمین (انرژی ژئوترمال) حفاری‌هایی انجام شده‌است. فواید آتش فشان ۸۰ درصد مردم در پایتخت ایسلند از گرما و آب گرم طبیعی آتش فشان‌هااستفاده می‌کنند.

آتشفشان چگونه بوجود می آید؟

هـــــر قدر از سطح زمین پایین تر برویم ، و دما را در اعماق آن اندازه گیری کنیم ، متوجه می شویم که مرتبا” همه جا بر میزان دما ، متناسب با عمق آن افزوده میشود . بطوری که دمای محیط درعمق ۳۰ کیلومتری به ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد میرسد د و میدانیم که در این دما اغلب سنگها بصورت مذاب هستند .وقتی سنگ می جوشد ، گازهایی از آن حاصل میشود که حجمش خیلی زیاد است ، و به فضای وسیعی نیاز دارد .

به این دلیل منفذهای کوچکی پیدا میکند ، و ابتدا دودهای کم و بیش تیره رنگ از آنها بیرون میاید د سرانجام وقتی فشار گازهای درون محفظه زیرزمین ، از فشاری که از وزن زمین دوروبر و آتمسفر روی آن حاصل میشود، بیشتر گردد ، مواد مذاب با فشار عجیبی فواران میکنند و هر چه سر راهشان است می سوزانند و از بین می برند.

معمـــــولا” دهانه های سوراخی که به این وسیله باز شده است ، با مواد مذاب دوباره پوشیده میشود د این به چوپ پنبه ای می ماند ، که در دهانه بطری قرار گرفته است .مدتی بعد وقتی دوباره فشار محفظه مواد مذاب بیشتر میشود ، این بار به سادگی همان دهانه را باز میکنند ، و فوران از نو شروع میشود . هم اکنون امریکای مرکزی یکی از فعالترین نقاط کوه آتشفشان است . در واقع دو سوم آتشفشانهای فعال کره زمین در آنجا قرار دارند .

اهمیت آتشفشان شناسی از نظر مواد معدنی

شناخت مسائل وابسته به آتشفشان ها و سنگ های آتشفشانی مانند تفریق ماگمایی در آشیانه ماگمایی و محلول های گرمابی وابسته، جایگاه سنگ های آتشفشانی و خواستگاه آنها، بسیاری از مسائل ژنتیکی کانه ها را حل می کند زیرا بسیاری از کانسارهای فلزی و غیرفلزی به طور مستقیم یا غیرمستقیم حاصل آتشفشان ها هستند. آتشفشان یکی از پدیده های طبیعی و همیشگی زمین شناسی است که در طول تاریخ زمین شناسی به نسبت بدون تغییر باقی مانده و در ایجاد، تحول و تکامل پوسته و گوشته زمین نقش اساسی داشته است.

اغلب کانسارهای مس در ایران به طور مستقیم یا غیر مستقیم با سنگ های نیمه آتشفشانی- آتشفشانی مرتبط هستند.

تمام کانسارهای منگنز ایران به سنگ های آتشفشانی و محلول های گرمابی وابسته هستند. مانند کانسارهای منگنز استان قم، نائین و آذربایجان.

تمامی کانسارهای آنتیموان- آرسنیک، جیوه و طلای اپی ترمال، وابسته به سنگ های آتشفشانی و محلول های گرمابی آنها هستند؛ مانند کانسارهای زرشوران، آق دره، شوراب، داشکسن.

تقریبا تمامی کانسارهای بنتونیت- کائولن ترشیری و زئولیت های ایران با توف های اسیدی آتشفشانی در ارتباط هستند.

برخی کانسارهای سرب و روی نیز با سنگ های آتشفشانی ارتباط دارند.

معادن پوکه معدنی

یک کوه آتشفشان دارای مراحل تولد، کودکی، جوانی (فعالیت)، پیری و مرگ (نیمه فعال- غیر فعال) است که می تواند با ایجاد کانسارها و منابع انرژی و با فعالیت های انفجاری، ساختار اقتصادی و اجتماعی یک کشور را تحت تاثیر قرار دهد. تکاپوی آتشفشانی در عصر حاضر مانند زلزله در گروه بلایای طبیعی و ناگهانی محسوب می شود.

– از نظر تولید خاک های مستعد کشاورزی، آتسفشان ها دارای اهمیت خاصی هستند.

– استفاده از علم آتسفشان شناسی درباره تکاپوی دوباره آتشفشان ها و خطرات احتمالی آنها آگاهی کافی در اختیار مجامع قرار می گیرد.

– بسیاری از مناطق ژئوترمالی با دمای بالا در مناطق آتشفشانی فعال یا جوان وجود دارند. ژئوترمال هایی که به فعالیت های آتشفشانی وابسته اند؛ به سه دسته تقسیم می شوند: ذخایر هیدروترمال، سنگ های داغ و خشک و ذخایر ماگمایی.

انرژی حاصل از این ذخایر تقریبا در برابر انرژی مخازن نفت جهان است. انرژی ذخایر هیدروترمال، به شرایط ویژه یعنی وجود آب داغ و بخار پرفشار آسان تر مهار شده و مورد استفاده قرار می گیرد. به علت این که فاز بخار این ذخایر از اهمیت بیشتری برخوردار است، استفاده ازآن در برخی مناطق رواج پیدا کرده است.

پیشنهادی: با سنگ های آتشفشانی و کاربرد آن ها آشنا شوید!

زمین پویا – آتشفشان ها

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.