خانه » دانستنی ها » حساب مازاد چیست؟ مختصر در مورد آن

حساب مازاد چیست؟ مختصر در مورد آن

همه چیز در مورد معنی حساب مازاد

حساب مازاد چیست؟ مختصر در مورد آن

معنی حساب مازاد چیست؟

کلمه مازاد در لغت‌نام دهخدا به معنی فاضل، فزونی، آنچه افزون آمده و آنچه زاید است، می‌باشد. بنابراین حساب مازاد به معنی حساب اضافه و زیادی است.

در ادبیات بانکی حساب مازاد به به سپرده‌های اشخاص حقیقی گفته می‌شود که در ۲ سال آخر بدون گردش باقی مانده است. مدت زمان راکد بودن سپرده‌ها با توجه به نوع حساب متفاوت است:

– حساب‌های قرض‌الحسنه به مدت ۳ سال

– حساب‌های سرمایه‌گذاری کوتاه مدت به مدت ۲ سال

– حساب‌های جاری به مدت ۱ سال

اما تنها به این سپرده‌های راکد حساب مازاد نمی‌گویند. در سال‌های اخیر طبق قوانین بانک مرکزی هیچ شخص حقیقی نباید بیش از یک حساب جاری در یک بانک داشته باشد. این قانون تنها مختص حساب‌های جاری نیست، بلکه به طور کلی هر شخص حقیقی در یک بانک فقط می‌تواند از هر نوع سپرده، یکی داشته باشد.

به این معنی که در یک بانک مشخص فرد می‌تواند یک حساب قرض‌الحسنه، یک حساب سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، یک حساب جاری و… داشته باشد؛ و اگر هرکدام از این حساب‌ها بیش از یکی باشند باید نسبت به تعیین تکلیف آن به شعبه مراجعه کند.

به همین منظور مدتی پیش پیامکی برای برخی افراد ارسال شد با این مضمون که برای تعیین تکلیف حساب مازاد خود در بانک مورد نظر به شعبه مراجعه کنید.

چرا باید حساب‌های مازاد را تعیین تکلیف کنیم؟

بانک‌ها موظف هستند که هر ۶ ماه یکبار حساب‌های خود را بررسی کرده و گزارشی از حساب‌های راکد ارائه دهند. پس از آن به صاحبین این حساب‌ها پیامکی مبنی بر تعیین تکلیف حساب ارسال و مدت زمان مشخصی برای آن تعیین می‌کنند.

در صورتی که صاحب حساب تا تاریخ معین شده، به شعبه بانک مراجعه نکند، بانک این اجازه را دارد که پس از ۳۰ روز اطلاع‌رسانی نسبت به بستن حساب و واریز وجه آن به حسابی مشابه در همان بانک اقدام کند.

برای خواندن مطالب دانستنی کلیک کنید.
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *