خانه » مذهبی و دینی » تحقیق مختصر درباره قضاوت و حجاب

تحقیق مختصر درباره قضاوت و حجاب

قضاوت و حجاب

قضاوتقضاوت چیست؟

قضاوت به معنای داوری بین دو نفر، یا به معنای انتخاب بین دو موضوع یا انتخاب یک راه حل از بین راه‌حل‌های متفاوت برای یک مشکل بین فردی یا اجتماعی است و به طور معمول قضاوت از فرهنگ و آگاهی فرد نسبت به موضوع مورد بحث، تفکرات، ‌اندیشه‌ها و اعتقادات وی نشأت می‌گیرد.

حجاب چیست؟

حجاب به معناى پرده، حاجب، پوشیدن و پنهان کردن و منع از وصول است. این واژه تنها به معناى پوشش ظاهرى یا پوشاندن زن نیست و در اصل به مفهوم پنهان شدن از دید مردِ بیگانه است. بدین سبب هر پوششى حجاب نیست. حجاب یعنی پوشش بگونه ای نباشد که موجب جلب توجه و تحریک گردد.

قضاوت درست و بجا

این روزها، چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی عده ای (که تعدادشان هم کم نیست) با ظاهری ناپسند و دور از حیا دیده می شوند که جدیدا هم جمله ای را ورد زبانشان می کنند که دیگر کسی نهی از منکرشان نکند! می گویند: قضاوت نکن قضاوت کار خداست.

شمایی که این جمله را می گویی اول معنی و مفهوم قضاوت را بدان بعد شکایت کن! باید بدانی که اگر کسی راجع به “دلت” و آنچه که در “دل” داری نظری داد آن وقت قضاوتت کرده وگرنه وضع ظاهرت که خیلی آشکار است دیگر صحبت کردن درباره اش که قضاوت نیست!!!!

و چه قدر ناپسند است که فرمان همان خدایی که در قرآنش خطاب به خانم ها فرموده که ” يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلَابِيبِهِنَّ” (یعنی چادر (پوشش) خود را فرو پوشند)، زیر پا می گذارند و می گویند خدا خودش قاضی است! مگر حرف از این خنده دارتر هم داریم که فرمان قاضی ات را زیر پا میگذاری و دلت هم خوش است؟!

دیگر اینکه می گویند فلانی باحجاب است و بداخلاق اما آن یکی بدحجاب است و خوش اخلاق.

اگر عده ای با شنیدن این سخنان ترغیب به بدحجابی پیدا میکنند باید بگوییم که:

۱- اولا، بدحجاب خوش اخلاق و باحجاب بداخلاق در جامعه وجوددارند اما تمام افراد را شامل نمی شوند چراکه بدحجاب بداخلاق و باحجاب خوش اخلاق هم داریم. پس نسبی است.

۲- ثانیا، اینکه شمایی که باحجابی و فکر میکنی هرکس که بدحجاب است خوش اخلاق هم هست و من هم باید مانند آن شوم، سخت در اشتباهی! چراکه برای رسیدن به کمال باید با همین حجاب درستت، اخلاقت را درست کنی نه اینکه حجابت را برداری و اخلاقت هم درست شود چراکه این حیله شیطان است!

۳- ثالثاً، اینکه شمایی که بدحجابی اما همه شیفته اخلاق خوب تو هستند باید این را بدانی که برای کامل شدن و به کمال رسیدن باید حجابت را درست کنی تا بااخلاقت تکمیل شود نه اینکه تا آخر همین طور زندگی کنی!

چرا که خدا قاضی است و در دادگاه عدلش قضاوت خواهد کرد!!!

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *