خانه » ضرب المثل ایرانی » معنی اصطلاح ” آیه یأس خواندن “

معنی اصطلاح ” آیه یأس خواندن “

همه چیز درباره معنی و مفهوم و ریشه اصطلاح آیه یأس خواندن 😩

آیه یأس خواندن

در ادامه با معنی و مفهوم این اصطلاح فارسی آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

آیه یأس خواندن کنایه از چیست؟

۱- یأس یعنی ناامیدی، ناکامی

معنی اصطلاح: یعنی کسی را ناامید و نگران کردن از چیزی.

۲- این اصطلاح را زمانی به کار می برند که کسی در مواجهه با هر خبر یا پیشنهادی، به سرعت کلمات منفی بر زبان جاری می کند و نسبت به آینده بدبینی مفرطی دارد.

۳- مثلا وقتی با شور و نشاط از برنامه ای که قرار است هفته آینده اجرا کنید به دوستتان تعریف می کنید، به جای اینکه خوشحال شود دائما نکات منفی می گوید. مثلا می گوید: نکند بد اجرا کنیم آبرویمان برود، نکند برنامه ما را دوست نداشته باشند، اصلا آمادگی داریم یا نه؟!

از این دست کلماتِ ناامید کننده و نگران کننده بر زبان جاری می کند که هر شنونده ای بعد از شنیدن آن می گوید: می شود انقدر آیه یاس نخوانی؟!! یعنی انقدر منفی نباف! و مثبت اندیش باش.

♦ البته انسان باید واقع بین باشد. نه مثبت اندیشیِ بیجا خوب است نه منفی نگریِ زیاده از حد. بلکه باید در هر حادثه ای هم نکات خوب را دید و آن را پرورش داد و هم نکات منفی را دید و آن را اصلاح کرد. این غیر از اصطلاح ماست.

آیه یأس در قرآن

۱- در قرآن آیه ای نداریم که به نام آیه یأس خوانده شود! بلکه بالعکس، آیاتی داریم که خداوند به کسانی که گناه کرده اند می فرماید که از رحمت من مأیوس و ناامید نشوید. هرکس که توبه کند و رفتارش را اصلاح کند، خداوند بخشنده‌ی مهربان است.

قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَىٰ أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ ۚ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا ۚ إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ (۵۳-زمر)

ترجمه: بگو: «ای بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده‌اید! از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را می‌آمرزد، زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است.

۲- شاید منظور از آیه در این اصطلاح، اشاره به آیات عذاب الهی داشته باشد و از این جهت به آن تشبیه شده است.

۳- همچنین در بخشی از آیه ۸۷ سوره یوسف آمده که حضرت یعقوب به فرزندانش می فرماید: يَا بَنِيَّ اذْهَبُوا فَتَحَسَّسُوا مِنْ يُوسُفَ وَأَخِيهِ وَلَا تَيْأَسُوا مِنْ رَوْحِ اللَّهِ ۖ إِنَّهُ لَا يَيْأَسُ مِنْ رَوْحِ اللَّهِ إِلَّا الْقَوْمُ الْكَافِرُونَ

ترجمه: پسرانم! بروید، و از یوسف و برادرش جستجو کنید؛ و از رحمت خدا مأیوس نشوید؛ که تنها گروه کافران، از رحمت خدا مأیوس می‌شوند!»

اصطلاحات معروف فارسی

اختصاصی-دانشچی

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *