خانه » دانستنی ها » ۴ روش نحوه تست لوله کشی آب ساختمان (همراه جزئیات)

۴ روش نحوه تست لوله کشی آب ساختمان (همراه جزئیات)

4 روش نحوه تست لوله کشی آب ساختمان (همراه جزئیات)

تست لوله کشی آب ساختمان یکی از مهمترین اقدامات بعد از تکمیل ساخت و ساز است که حتما باید توسط مالکین یا تکنسین های حرفه ای انجام شود.

در واقع تکنسین ها می توانند با دانلود مبحث ۱۰ ویرایش ۱۴۰۱ مقررات ملی ساختمان و استفاده از سایر مباحث، علم و دانش کافی در زمینه ساختمان سازی به دست آورند و سپس با تست ها و آزمایشات ساده مثل تست لوله کشی، ساختمان را به طور مقاوم و ایمن تکمیل کنند.

یکی از روش های ایت تست استفاده از فشار هوا در لوله ها می باشد اما آیا با سایر شیوه های تست لوله کشی ساختمانتان آشنایی دارید، ما به عنوان راهنما در کنارتان هستیم تا روش انجام این کار را آموزش دهیم.

انواع روش های تست لوله کشی آب ساختمان

با ورود به رشته معماری داخلی یا سایر شاخه های این هنر، علم ساختمان سازی را به طور کامل می آموزید؛ اما شاید در کمتر منابعی در مورد کارهای کوچک و بسیار مهم صحبت شود که یکی از آنها تست لوله کشی آب است. شما حتماً باید این تست را انجام دهید تا از سالم بودن تمام لوله های آب و فاضلاب ساختمان مطمئن شوید.

تست لوله کشی آب ساختمان به منظور جلوگیری از مشکلات احتمالی در آنها انجام می شود و راهکار بسیار ساده ای دارد. در واقع با این آزمایش تکنسین متوجه ایمنی و عملکرد صحیح لوله آب و تخلیه خواهد شد.

بعد از اینکه مراحل لوله کشی به اتمام رسید، تکنسین با محاسبه فشار و اطمینان از نداشتن نشتی و مشکلات دیگر، اقدام به اصلاح و رفع مشکلات ایجاد شده در لوله ها می کند تا مبادا در آینده مشکلی به وجود آید.

تکنسین ها در واقع این راهکارها را در همان ابتدا انجام می دهند تا در آینده چالشی برای ساکنین ساختمان ایجاد نشود. این کار به ۲ روش مقدماتی و نهایی انجام می شود که در ادامه هر یک از این روش ها را شرح می دهیم:

تست مقدماتی

در واقع در کتاب های مربوط به رشته مهندس عمران علاوه بر اینکه روش های کلی ساخت و ساز شرح داده شده، از روش های جزئی و کوچک نیز اطلاعاتی جزئی قرار دارد، اما برخی نکات ساخت و ساز تجربی بوده مثلا تکنسین ها در روش مقدماتی تست لوله ها، آنها را نمی پوشانند و حتی رنگ نمی نمایند تا به راحتی در صورت وجود مشکل بتوانند آن را تشخیص دهند و از راهکارهای مناسب براى رفع مشکل استفاده کنند.

در این روش به وسیله آب و هوا جریان لوله کشی تست و بررسی می شود. در ادامه هر یک از روش های تستی مقدماتی را توضیح می دهیم:

بررسی با آب

تکنسین ها از این آزمایش به منظور تشخیص نشتی آب در لوله ها استفاده می کنند. در این روش طول انشعابات از اهمیت بالایی برخوردار است، چون اگر طول لوله ها بلند باشند، تکنسین باید مرحله به مرحله این تست را انجام دهد تا از سلامت سیستم لوله کشی مطمئن شود.

در این روش نه تنها درپوش ها باید به طور کامل بسته باشند، بلکه اتصالات نیز باید محکم بوده و هیچگونه مشکلی در آنها وجود نداشته باشد. آب بندی کردن لوله ها را در انجام این تست فراموش نکنید که یکی از مهمترین کارها به شمار می آید.

بررسی با هوا

در روش تست با هوا ابتدا خروجی ها را مسدود و سلامت آنها را بررسی کنید. در واقع تکنسین در این روش فشار را با مقداری معین وارد لوله می کند که هوا دقیقاً با همان فشار باید باز گردد. تکنسین ها معمولاً این آزمایش را به مدت ۱۵ دقیقه انجام می دهند تا از سلامت کامل لوله ها مطلع شوند.

انواع روش های تست لوله کشی آب ساختمان

تست نهایی

بعد از اینکه سرویس ها و وسایل بهداشتی خانه را نصب کردید و لوله کشی آب و فاضلاب نیز به اتمام رسید، نوبت به تست با دود و هوا است. به این مرحله تست نهایی می گویند که اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه هر یک از روش های آزمایش با دود و هوا را توضیح می دهیم:

تست با دود

برای تست با دود در مرحله اول باید قسمت انتهایی هواکش و لوله فاضلاب را ببندید تا در صورت وجود مشکل در سیستم لوله کشی متوجه آن شوید. بعد از انجام این کار وسایلی دودزا تهیه کرده و دود را وارد لوله ها کنید. شما باید این آزمایش را با فشار ۲۵ میلی متر و به مدت ۱۵ دقیقه انجام دهید تا از سلامت کامل لوله ها مطمئن شوید. نکته مهم در این بررسی ها عدم نشان دادن عدد توسط فشار سنج است. بعد از اینکه ۳ بار این تست را انجام دادید و مشکلی مشاهده نکردید، یعنی لوله ها سالم هستند.

تست با هوا

در این بررسی با فشاری برابر با ۲۵ میلی متر ستون آب، تست را انجام دهید. در صورت کم شدن میزان فشار، یعنی مشکلی در سیستم به وجود آمده که هر چه سریعتر برای رفع آن باید اقداماتی انجام شود. بعد از بررسی اتصالات و اجزا و رفع ایراد به وجود آمده، حتما دوباره تمام مراحل آزمایش را تکرار کنید.

تست های لوله کشی آب ساختمان

سایر تست های لوله کشی آب ساختمان

در ادامه لیستی از سایر تست های لوله کشی ساختمان را می آوریم که به شما در بررسی عملکرد مطلوب لوله ها و تشخیص عیب ها کمک می کنند:

استفاده از دوربین فاضلابی

متخصصین در این روش ابتدا دوربین را به کابل های مخصوص نصب و سپس آن را وارد لوله ها می کنند. این دوربین ها قابلیت تصویربرداری ۳۶۰ درجه دارند، بنابراین با استفاده از آنها متوجه تمام مشکلات به وجود آمده خواهید شد.

دوربین های فاضلاب برای همین هدف ساخته شده اند و برخی حتی امکان بررسی شکستگی های داخل لوله را دارند.

ربات های پویشگر

ربات های پویشگر، نسل جدیدی از روش های بررسی و تست لوله های ساختمانی هستند. در اماکنی که امکان استفاده از دوربین ها به دلیل باریک بودن لوله کشی وجود ندارد، متخصصین از این ربات ها استفاده می کنند تا متوجه مشکلات به وجود آمده در سیستم شوند و اقدامات لازم برای رفع آنها را انجام دهند.

بررسی نشتی لوله کشی آب ساختمان

تست لوله کشی آب ساختمان، اقدامی مهم و بسیار ضروری

تست لوله کشی آب ساختمان به قدری ضروری و مهم است که بسیاری از مهندسین ساخت و ساز به انجام آن بیشتر از هر کار دیگری اهمیت می دهند. در واقع اگر مشکلی در این سیستم وجود داشته باشد، در مدت زمان کوتاهی آسیب های بسیار جدی به ساختمان وارد می شود و چالش هایی برای ساکنین به وجود می آورد.

اگر ملکی در حال ساخت و ساز دارید، پیشنهاد می هیم که حتما به کمک تکنسین های حرفه ای یا در صورت داشتن مهارت، خودتان اقدام به بررسی لوله کشی ها کرده و از سلامت و عملکرد درست آنها مطلع شوید. در این مقاله به انواع تست نشتی لوله ها در ساختمان از جمله تست با هوا و آب به صورت جزئی پرداخت ایم.

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *