خانه » اصطلاحات فارسی » معنی اصطلاح ” کفر کسی را بالا آوردن “

معنی اصطلاح ” کفر کسی را بالا آوردن “

همه چیز درباره معنی و مفهوم اصطلاح کفر کسی را بالا آوردن 😤

کفر کسی را بالا آوردن

در ادامه با معنی و مفهوم این اصطلاح فارسی آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

اصطلاح کفر کسی را بالا آوردن کنایه از چیست؟

۱- کنایه از عصبانی و خشمگین کردن کسی است.

۲- واژه کُفر در لغت به معنای پنهان کردن است. به همین دلیل در جایی از قرآن کشاورزان را با لفظ ” کُفار” می آورد؛ از این جهت که آنها بذر را زیر خاک می نهند و دیده نمی شود.

به آیه ۲۰ سوره حدید توجه کنید:

اعْلَمُوا أَنَّمَا الْحَيَاةُ الدُّنْيَا لَعِبٌ وَلَهْوٌ وَزِينَةٌ وَتَفَاخُرٌ بَيْنَكُمْ وَتَكَاثُرٌ فِي الْأَمْوَالِ وَالْأَوْلَادِ ۖ كَمَثَلِ غَيْثٍ أَعْجَبَ الْكُفَّارَ نَبَاتُهُ ثُمَّ يَهِيجُ فَتَرَاهُ مُصْفَرًّا ثُمَّ يَكُونُ حُطَامًا ۖ وَفِي الْآخِرَةِ عَذَابٌ شَدِيدٌ وَمَغْفِرَةٌ مِنَ اللَّهِ وَرِضْوَانٌ ۚ وَمَا الْحَيَاةُ الدُّنْيَا إِلَّا مَتَاعُ الْغُرُورِ

ترجمه: بدانید زندگی دنیا تنها بازی و سرگرمی و تجمّل پرستی و فخرفروشی در میان شما و افزون طلبی در اموال و فرزندان است، همانند بارانی که محصولش کشاورزان را در شگفتی فرو می‌برد، سپس خشک می‌شود بگونه‌ای که آن را زردرنگ می‌بینی؛ سپس تبدیل به کاه می‌شود! و در آخرت، عذاب شدید است یا مغفرت و رضای الهی؛ و (به هر حال) زندگی دنیا چیزی جز متاع فریب نیست!

اما در اصطلاح دینی، کافر کسی است که دین اسلام و اصول سه گانه توحید، نبوت و معاد را نپذیرفته است و به آن باور ندارد.

۳- به طور کلی در بین مردم معمولا وقتی کسی حق را می بیند و نمی پذیرد و یا در عین حال که سراسر زندگی اش را نعمت فرا گرفته، ناسپاسی می کند، به او گفته می شود که کفران و ناسپاسی نکن. ممکن است خدا تو را بابت این قدرنشناسی محرومت کند.

۴- باتوجه به مطالبی که گفته شد، کفر یعنی شدیدترین و بدترین مرحله ای که انسان وارد آن می شود و دیگر هیچ کلام حقی را نمی پذیرد. وقتی کسی دیگری را اذیت می کند و او را کم کم به مرحله ای می رساند که کاسه صبرش لبریز می شود و شروع به داد زدن می کند، می گویند: کفر فلانی را بالا آورده اند! (کفرش را درآورده اند)

یعنی او را به درجه ای رسانده اند که دیگر نمی تواند خود را کنترل کند و بسیار خشمگین است و پرده خشم، جلوی چشممش را بسته و دیگر نمی تواند عاقلانه ببیند و تصمیم بگیرد.

پیشنهادی: اصطلاحات معروف فارسی

اختصاصی-دانشچی

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *