خانه » اصطلاحات فارسی » معنی اصطلاح ” پیرم درآمد “

معنی اصطلاح ” پیرم درآمد “

همه چیز درباره معنی و مفهوم اصطلاح پیرم درآمد 👴

پیرم درآمد

در ادامه با معنی و مفهوم این اصطلاح فارسی آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

اصطلاح پیرم درآمد کنایه از چیست؟

۱- معمولا این اصطلاح را در جایی به کار می برند که افراد کار بسیار سخت و طاقت فرسایی انجام داده باشند و گویا از فرط سختی کار، پیر شده اند. در اینصورت این اصطلاح را به کار می برند.

۲- اصطلاحاتی همچون پیرم درآمد و پدرم در آمد و… معمولا ریشه خاص و مشخصی ندارند. مثلا گاهی گفته می شود اصطلاح پدرم درآمد به زمان های بسیار قدیم بر می گردد که برخی پدرها بسیار بداخلاق و سخت‌گیر بودند و فرزندانشان همیشه از آنها می ترسیدند. حتی زمانی که پدر از دنیا می رفت، وقتی یک سختی به فرزند می رسید می گفت: پدرم درآمد! گویا پدرش از قبر درآمده!

در هرصورت امروزه این اصطلاحات را با این قصد و نیت به کار نمی برند. بلکه در محاورات عمومی، همین که می خواهند سختی کاری را نشان دهند یا می گویند پدرم درآمد یا می گویند پیرم در آمد!

۳- وقتی یک شخصی سختی ها و رنج هایی را متحمل می شود، از آن رنج ها علاوه بر جسمش، اثرات ناگواری بر روح و روانش نیز باقی می ماند. در اینصورت می خواهد با به کاربردن کلماتی، این سختی شدید را به ذهن مخاطبش منتقل کند. به همین دلیل گاهی در بیان سختی اش می گوید پیرم درآمد!

مثلا کسی سالها برای کنکور می خواند و سختی های زیادی می کشد. وقتی روز کنکور فرا می رسد و آزمون را می دهد، بعد آزمون هرکسی که احوال او را می پرسد، او ممکن است بگوید: در این سالها پیرم درآمد! امیدوارم نتیجه خوبی بگیرم!

یا مثلا امروز انقدر کار کردم که پیرم در اومد! دیگر نایی ندارم! باید استراحت کنم!

پرکاربردترین اصطلاحات فارسی

اختصاصی-دانشچی

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

یک دیدگاه

  1. سلام بسیار عالی بود باز بسیار مچکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *