خانه » آگهی رپورتاژ » مانفستی روشنفکرانه درباره اینترنت

مانفستی روشنفکرانه درباره اینترنت

دانلود کتاب علمی و آموزشی

معرفی کتاب صوتی اینترنت با مغز ما چه می‌کند

نیکلاس کار در کتاب صوتی اینترنت با مغز ما چه می‌کند، با نگاهی علمی و فرهنگی توضیح می‌دهد که چگونه استفاده بیش از حد از اینترنت می‌تواند ساختار ذهنی انسان را تغییر دهد و آن را به سمت سطحی شدن و عدم تمرکز ببرد. این اثر پس از انتشار خود سر و صدای فراوانی به پا کرد و موفق شد در سال ۲۰۱۱ نامزد جایزه پولیتزر شود.

درباره کتاب صوتی اینترنت با مغز ما چه می‌کند:

آیا استفاده از گوگل و شبکه‌های اجتماعی ما را احمق می‌کند؟ این پرسشی عمیق و کلیدی‌ست که نیکلاس کار در کتاب اینترنت با مغز ما چه می‌کند (The Shallows) آن را مطرح کرده است. او با نگاهی تاریخی و فرهنگی به بررسی تاریخ رسانه و شکل‌گیری اینترنت به شکل امروزی پرداخته و تاثیرات شناختی آن را بر روی ذهن و رشته‌های عصبی مغز انسان بررسی کرده است. درواقع با شنیدن این کتاب این شک و تردید در وجودتان شکل می‌گیرد که آیا ارزش دارد باوجود استفاده از امکانات و سودمندی‌های اینترنت، توانایی خواندن و تفکر عمیق را از خودمان دریغ کنیم؟

نیکلاس کار یکی از اندیشمندان و نویسندگان دوران معاصر است که با نوشتن این کتاب و سایر آثارش نشان داده که تاحدودی به اینترنت و تکنولوژی بدبین است و نسبت به آینده انسان‌ها نگرانی‌هایی دارد. با این حال او تلاش کرده با نگاهی علمی و بی‌طرفانه، نشان دهد که چگونه اندیشه انسان در طول قرن‌ها از طریق ابزارهای ذهن شکل گرفته است. درواقع هر یک از اَشکال مختلف رسانه و تکنولوژی همچون نقشه‌ها، صنعت چاپ، ساعت، کامپیوتر و اینترنت توانسته‌اند بر شیوه ادراکات و تجربیات ما تاثیر شگرفی بگذارند و حتی مسیرهای عصبی در مغزمان را تغییر بدهند.

نویسنده کتاب اینترنت با مغز ما چه می‌کند، از گفته‌ها و یافته‌های اندیشمندان بزرگی همچون افلاطون، نیچه، فروید و مارشال مک لوهان کمک گرفته و حتی اشاراتی متعدد به مقالات عصب شناسان معروف می‌کند تا نشان دهد هر یک از ابزارهای فناورانه جدید پیش فرض‌های جدید درباره ماهیت دانش و هوش بشری دارند. او توضیح می‌دهد که چگونه کتاب چاپی باعث تقویت تفکر عمیق، افزایش توجه، تمرکز و خلاقیت می‌شود. برخلاف این رویه، اینترنت به خاطر سرعت پردازش بالا و حجم گسترده اطلاعات، می‌تواند حواس پرتی و کاهش تمرکز را برای ما به ارمغان بیاورد و باعث ضعیف‌تر شدن مغز انسان شود.

در انتها باید گفت که این کتاب تلاش کرده گزارشی از وضعیت روان و ذهن انسان مدرن امروزی ارائه دهد و برای همیشه طرز فکر ما نسبت به رسانه را دگرگون کند.

اگر به کتاب‌های علمی و آموزشی علاقه دارید، کتابراه یکی از بهترین منابع این گونه کتاب‌ها است. می‌توانید با مراجعه به سایت و اپلیکشین کتابراه، به مجموعه عظیمی از کتاب‌های این حوزه دسترسی پیدا کنید.

کتاب اینترنت با مغز ما چه می‌کند نوشته نیکلاس کار

نکوداشت‌های کتاب صوتی اینترنت با مغز ما چه می‌کند:

– هر فردی که نگران تاثیرات زیان‌آور اینترنت بر ذهن است، باید این کتاب را بخواند. (Newsweek)

– این اثر پیامدهای فیزیکی و فرهنگی اینترنت را نشان می‌دهد و مطالبی کاملا فنی و حرفه‌ای را برای عموم خوانندگان را ارائه می‌دهد. (کمیته جایزه پولیتزر ۲۰۱۱)

– این اثر یک مانفیست سنجیده است. همچنین نیکلاس کار مراقب است که به سودمندی‌های اینترنت نیز توجه داشته باشد که به ما دسترسی بی‌نظیری از اطلاعات ارائه می‌دهد. ما ممکن است به روشنفکرهای کم عمقی تبدیل شویم که به وسعت یک اقیانوس وسیع است. (نقد و بررسی کتاب نیویورک تایمز)

– یک بررسی عمیق و روشنگرانه از چگونگی تأثیر اینترنت بر مغز و مسیرهای عصبی آن ارائه می‌دهد. تجزیه و تحلیل نیکلاس کار براساس علوم اعصاب، فلسفه، تاریخ و تحولات فرهنگی صورت گرفته است. (Library Journal)

کتاب صوتی اینترنت با مغز ما چه می‌کند برای چه کسانی مناسب است؟

اگر می‌خواهید با سیر تحولات رسانه‌های چاپی و اینترنتی از ابتدا تا دوران حال آشنا شوید و از تاثیرات آن‌ها بر روی سبک زندگی و شیوه تفکر انسان‌ها بیشتر بدانید، این کتاب انتخابی شایسته برای شماست.

شما می‌توانید برای دسترسی سریع و دانلود کتاب صوتی اینترنت با مغز ما چه می‌کند به سایت و یا اپلیکیشن کتابراه مراجعه کنید. پلتفرم جامع کتابراه امکان دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی را برای شما فراهم می‌کند.

نیکلاس کار را بیشتر بشناسیم:

او یکی از نویسندگان مشهور آمریکایی‌ست که در حوزه علوم فناوری، تکنولوژی، فرهنگ و تجارت می‌نویسد. مقالات نیکلاس کار (Nicholas G. Carr) در رسانه‌هایی همچون نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال، وایز، آتلانتیک و … منتشر می‌شود و مخاطبان فراوانی را در بر می‌گیرد. همچنین در سال ۲۰۱۱ به خاطر نوشتن کتاب «کم عمق‌ها: اینترنت با مغز ما چه می‌کند» توانست نامزد نهایی جایزه پولیتزر شود.

برخی دیگر از کتاب‌های مهم نیکلاس کار عبارتند از: «جایگزینی بزرگ: سیم کشی دوباره جهان، از ادیسون تا گوگل، سازمان دیجیتال: چگونه کسب و کار خود را برای همخوانی با یک دنیای متصل تغییر دهیم، آیا فناوری اطلاعات مهم است.»

در بخشی از کتاب صوتی اینترنت با مغز ما چه می‌کند می‌شنویم:

چرخه فضل و دانش به حرکت درآمده بود. دسترسی روزافزون به کتاب باعث تشدید عطش عمومی به سوادآموزی و توسعه سوادآموزی باعث افزایش تقاضا برای خرید کتاب شد. صنعت چاپ به سرعت شکوفا شد. تا پایان قرن پانزدهم تقریبا دویست و پنجاه شهر در اروپا چاپخانه داشتند و حدود دوازده میلیون جلد کتاب از آن‌ها بیرون آمده بود.

در قرن شانزدهم فناوری گوتنبرگ از اروپا به آسیا و خاورمیانه انتقال یافت و وقتی اسپانیایی‌ها در سال ۱۵۳۹ چاپخانه‌ای در مکزیک راه‌اندازی کردند، این فناوری به آمریکا هم رسید. با آغاز قرن هفدهم چاپ حروفی دیگر همه جا بود و نه فقط کتاب، بلکه روزنامه، مجلات علمی، انواع مختلف نشریات دیگر با این شیوه منتشر میشد.

ادبیات چاپی نخستین بار زمانی به اوج رسید و شکوفا شد که آثار اساتیدی مثل شکسپیر، سروانس، مولیر و میلتون و همچنین بیکن و دکارت چاپ شدند. آثاری که توانسته بودند راه‌شان را به فهرست کتاب‌فروشان و قفسه‌های کتابخانه‌های شخصی باز کنند.

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *