خانه » تاریخی » تحقیق مختصر در مورد تمدن میسنی

تحقیق مختصر در مورد تمدن میسنی

مختصر درباره تمدن میسنی ها

تمدن میسنی

در کتاب “ایلیاد و ادیسه”ی هومر از سرزمینی به نام “تمدن سرشار از طلا” یاد شده است. این نام به تمدن میسنی‌ها در یونان قدیم اشاره دارد. هنر و تمدن در یونان دارای دو تاریخ و دو تمدن در دریای اژه است: تمدن مینوسی و تمدن میسنی.

در مقاله پیش رو به اختصار به تاریخ تمدن میسنی خواهیم پرداخت.

آغاز تمدن میسنی

تمدن میسنی در قسمت جنوب غربی یونان با مهاجرت یونانی‌ها به جزایر مدیترانه و دریای اژه به وجود آمد. این مهاجرت تقریباً با آغاز تمدن درجزیره کرت همزمان بود. پس از آنکه تمدن کرت از میان رفت، تمدن میسنی توانست به جایگاه بالاتری دست یابد. این تمدن حدود ۶۳۰۰ سال قبل از میلاد به وجود آمد.

دین و آیین در تمدن میسنی

از آثار به جامانده در مقبره‌ها، مخصوصاً آرامگاه “آترئوس”، می‌توان به این موضوع پی برد که میسنی‌ها، به زندگی پس از مرگ معتقد بودند. البته کاملا می‌توان اطمینان داشت که این عقاید مشابهت‌هایی با عقاید مصریان باستان داشته است. از آنجا که میسنی‌ها در تجارت با مصر بیش از دیگر کشورها موفق بودند، می‌توان نتیجه گرفت که تمدن آن‌ها متاثر از تمدن مصر باشد. وجود نقاب‌های طلایی در مقبره‌ها اثبات این موضوع است.

هنر و معماری

میسنی‌ها، بیشتر از آنکه به دنبال هنر و معماری باشند، به دنبال جنگ و درگیری بودند. در نتیجه به جای کاخ‌های بلند، دژهای نظامی آثار معماری در این تمدن به شمار می رود. “ارگ تیرینس”، ” ارگ پلوس”، “آرن” و غیره، از آثار معماری به جا مانده از این تمدن می‌باشد. در واقع هنر میسنی، وجود پاره سنگ‌های تراشیده شده بر روی هم بوده است، که مشهورترین سنگ نگاره و حجاری مربوط به آن دوران “دروازه شیران” نام دارد.

صنایع دستی و هنری در این تمدن

چنانچه ذکر شد، در کتاب “هومر” به این تمدن، تمدن سرشار از طلا می‌گفتند. زیرا در بیشتر وسایل کشف شده متعلق به این دوران استفاده از طلا بسیار دیده شده است. نمونه معروف این آثار جام های “وافیو” هستند، که از ورق طلا درست شده‌اند و روی آن نقوش برجسته از مراسم گاوبازی به چشم می‌خورد.

در زمینه سفالگری نیز آثاری چند کشف شده که “ظرف جنگجویان”، معروفترین اثر مکشوفه آن تمدن می‌باشد. این اثر یک گلدان با نقش سربازان است که شمایل آن‌ها با آثار کشف شده دیگر تفاوت دارد.

پایان تمدن میسنی

تمدن میسنی در ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح توسط تمدن دوریسی‌ها سقوط کرد. در جنگ میان دوری‌ها و میسنی‌ها، دوری‌ها که از سلاح ها و شمشیرهای فلزی استفاده می‌کردند، توانستند بر ارتش میسنی‌ها که با سلاح‌هایی ساخته شده با مفرق میجنگیدند، غلبه یابند و این تمدن را از بین ببرند.

بیشتر بخوانید: در مورد تمدن سند
ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *