خانه » آگهی رپورتاژ » پدهای الکلی را بهتر بشناسیم

پدهای الکلی را بهتر بشناسیم

پدهای الکلی کاربرد و انواع آن

پد الکلی

مقدمه

پد از جمله محصولات پزشکی است که به منظور ضدعفونی کردن مورداستفاده قرار می گیرد. این نوع از تولیدات پزشکی در شرکت های تولیدی مختلفی برای فروش آماده می شوند که هر کدام از آن ها ویژگی های خاص خود را دارند. به همین منظور، پدها در زمینه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند، مانند پد الکلی استاندارد، پد الکلی ضدعفونی کننده، پد دفع سموم، پد زیرانداز بیمار، پد سرد ضد درد، پد پانسمان و…

این دسته از محصولات بهداشتی و ضدعفونی کننده با برندها و مشخصات مختلفی در بازار موجود می باشند. این تولیدات پرکاربرد پزشکی برای اغلب افراد شناخته شده‌ هستند، که یکی از آن ها پد الکلی می‌باشد. با توجه به آن که امروزه ضرورت استفاده از مواد ضدعفونی کننده سطوح، پوست و وسایل کاربردی به منظور مقابله با باکتری‌ها و ویروس‌ها بیش از پیش احساس می‌شود، تلاش کردیم تا شما را با یکی از تجهیزات پزشکی کاربردی و پرمصرف تحت عنوان پد الکلی آشنا کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

پد الکلی چیست؟

الکل، ماده ضد عفونی کننده بسیار خوبی است که معمولا در دسترس و ارزان می‌باشد. استفاده از پنبه الکلی (پد الکلی) بر محل تزریق قبل از تزریق توسط سازمان بهداشت جهانی توصیه شده است. محلول های الکل شصت تا هشتاد درصد بسیار موثرتر از الکل ۱۰۰% هستند. عمل سریع کشندگی آن، در کم کردن تعداد میکروارگانیسم ها بر پوست بسیار موثر است. الکل در برابر باکتری های گرم مثبت و گرم منفی و انواع قارچ ها موثر بوده است. علاوه بر آن الکل فعالیت ضد ویروسی در مقابل همه ویروس های انواع هپاتیت و ایدز دارد. این ماده جزء معروف ترین مواد ضدعفونی کننده است. اگرچه هیچ ماده مقاومی در برابر کشندگی آن وجود ندارد، کاهش سریع میکروارگانیسم ها بر پوست، رشد مجدد آن ها را برای چند ساعت مانع می شود. به هرحال الکل به سادگی توسط مواد آلی غیر فعال شده و نباید روی پوست چرکین استفاده شود.

با این مقدمه، اگر بخواهیم پد الکلی را تعریف کنیم باید بگوییم همان پنبه های قدیمی هستند که قبل از تزریق پرستاران به الکل آغشته می کردند. اما امروزه پد ها در شرکت های تولیدی مختلف در بسته بندی های کاغذی آلومینیومی کوچک و تنگ – به منظور حفظ ویژگی استریل و جلوگیری از خشک شدن – قرار می گیرند که قبل از استفاده از بسته بندی خارج و مورد کاربری قرار می دهند. علاوه بر این نحوه بسته بندی پدهای الکلی به گونه‌ای است که می‌توان از چهار طرف آن را باز کرد که این امر باعث سرعت و آسانی در کارها و تزریقات می‌شود. این محصولات – برای از بین رفتن احتمال وجود میکروب و باکتری در سطح آن‌ها – کاملا اتوماتیک و بدون دخالت دست و انسان بسته‌بندی می‌شوند.

از پد الکلی اغلب برای تمیز کردن پوست قبل از تزریق دارو و یا گرفتن خون استفاده می گردد. این محصول دارای پروانه ساخت و IRC از وزارت بهداشت است. تمیز کردن ناحیه پوستی مورد نظر با پد الکلی باعث جلوگیری از ورود باکتری ها به بدن و ایجاد عفونت می گردد. پدهای الکلی آغشته به الکل می‌باشند و خاصیت ضدعفونی کنندگی بالایی دارند. می توان پد الکلی را یک پد چندمنظوره نامید. با آن می توان زخم ها و جراحت ها را تمیز کرد، دست ها را ضد عفونی نمود، سینک و کالاهای دیگر را تمیز کرد و… به طور خلاصه می توان گفت این نوع محصول کارایی گوناگونی می تواند در زندگی امروزی – که اطراف ما پراز میکروب و باکتری شده – داشته باشد.

کاربردهای پد الکلی

پدهای الکلی استاندارد در زمینه های متنوع کارایی بسیاری دارند که به برخی از آن ها در ادامه اشاره می کنیم:

 • پد الکلی در زایشگاه ها
 • پد الکلی در جعبه کمک های اولیه
 • پد الکلی در مراکز درمانی
 • پد الکلی در آزمایشگاه ها
 • پد الکلی در تزریقات بیمارستانی

معرفی انواع پرمصرف پدهای الکلی

یکی از تجهیزات پرکاربرد در پزشکی پد الکلی است. این پد ها با توجه به کاربرد آن ها در سایزهای مختلف تولید می شوند. اما بیشترین پدهای الکلی که در درمانگاه ها و بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد، پدهای الکلی یک بار مصرف هستند. این پد الکلی از جنس نخ های اشباع شده با الکل های ایزوپرویل ۷۰ درصد است، البته ایزوپروپیل الکل ۷۰% و اتیل الکل ۷۰% از پرکاربرد ترین نوع الکل ها در این صنعت می باشد، که هر دو مناسب و از بین برنده آلودگی ها هستند. برای جلوگیری از خشک شدن الکل موجود و همچنین استریل ماندن پد الکلی آن ها را در کاغذ های آلومینیومی بسته بندی می کنند.

پد الکلی

به دلیل استفاده بسیار زیاد از پد الکلی در حوزه های مختلف، – مخصوصا در پزشکی – شرکت های بسیاری در تولید پد الکلی فعالیت دارند. در زیر به دو نوع اصلی این محصول اشاره می شود:

 1. پد الکلی بنزالکونیوم: پدهای BZK فاقد الکل هستند. این پدها معمولاً برای تمیز کردن بریدگی ها و مناطق اطراف آن استفاده می شوند تا از بروز عفونت جلوگیری کنند. پد الکلی بنزالکونیوم در از بین بردن ویروس ها، قارچ ها، پروتوزوا و باکتری ها موثر است.
 2. محلول ید پوویدون: ید پوویدون یک ضدعفونی کننده بسیار موثر است که بیشتر اوقات برای آماده سازی پوست قبل از جراحی استفاده می شود. می توانید پدهای الکلی را بدون نسخه خریداری کنید تا به عنوان محلول کمک های اولیه در درمان بریدگی و زخم استفاده شود. توجه داشته باشید که پد الکلی BZK و پوویدون ید محلول های خوبی برای مراقبت از زخم، تمیز کردن عمومی ارائه می دهند.

پد الکلی

نکات هشداردهنده هنگام استفاده از پدهای الکلی :

 • صرفا برای استعمال خارجی
 • قابل اشتعال است لذا دور از آتش یا شعله نگهداری شود
 • از تماس با چشم، دهان و داخل بینی جلوگیری شود
 • در دمای معمولی و دوراز دسترس اطفال قرار گیرد
 • به هیچ عنوان از پد الکلی برای تمیز نمودن پوست های حساس استفاده نشود، این کار باعث قرمزی، خشکی و تحریک پوست می گردد.
 • در صورتی که متوجه حساسیت هنگام استفاده از الکل شدید از آن استفاده نکنید و به جای آن از الکل ضد عفونی کننده استفاده کنید. در صورت مشاهده علائمی از قبیل سختی در تنفس، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو با اورژانس تماس بگیرید و از این پد استفاده نکنید
 • هیچ گاه از پد الکلی برای زخم های عمیق و یا گاز گرفتگی توسط حیوانات استفاده نشود
 • هرگز نباید از پد الکلی برای کاهش دمای بدن (تب) استفاده شود
 • در صورت آسیب در بسته‌بندی به هیچ عنوان استفاده نشود
 • محصول یک بار مصرف بوده و بعد از مصرف دور ریخته شود

نکات حائز اهمیت در خرید پد الکلی

فروش پد الکلی از سوی داروخانه ها و فروشگاه هایی که در کار فروش انواع لوازم بهداشتی هستند صورت می گیرد. عرضه محصولات بهداشتی یک بار مصرف استریل نیز از طرف همین مراجع فروش انجام می شود. در هنگام خرید پدهای الکلی از استریل بودن آن ها اطمینان کامل پیدا کنید. برای این کار باید سری ساخت و تاریخ انقضای آن را کنترل کنید. بهترین نوع پدهای الکلی، پدهای یک بار مصرف در بسته بندی آلومینیومی می باشند.

پد الکلی

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *