خانه » ضرب المثل ایرانی » معنی ضرب المثل ” فاتحه اش خوانده است “

معنی ضرب المثل ” فاتحه اش خوانده است “

همه چیز درباره معنی و مفهوم ضرب المثل فاتحه اش خوانده است 📢+ مثال

فاتحه اش خوانده است

در این پست با معنی و مفهوم این ضرب المثل ایرانی و قدیمی آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

ضرب المثل فاتحه اش خوانده است یعنی چه؟

یعنی دیگر آن شیء یا شخص مورد نظر به درد نمی خورد و باید از آن صرف نظر کرد.

ایموجی این ضرب المثل ⚰️📢

ریشه ضرب المثل

فاتحه نام اولین سوره قرآن کریم است که به سوره حمد نیز معروف است. به کار بردن این واژه در محاورات، معنی دیگری هم دارد. مثلا وقتی کسی از دنیا می رود می گویند: الفاتحه! یعنی برایش سوره حمد و اخلاص را قرائت کنید.

همچنین فاتحه را گاهی به معنای خود مراسم ختم نیز به کار می برند.

◊ گفتن کلمه “الفاتحه” با ذهن مخاطب (خصوصا در قشر مذهبی) مأنوس است تا جایی که وقتی این کلمه را به کار می برند، بقیه متوجه می شوند که کسی از دنیا رفته است!

کم کم این واژه به بیرون از مراسم ختم نیز منتقل شد. مثل وقتی که بخواهند به از بین رفتن چیزی و ضرر و زیان شدید اشاره کنند. مثلا در اخبار تلویزیون صحنه ای را نشان می دهد که ماشینی (خدایی نکرده) به ته دره سقوط می کند. اینجا کسی که آن صحنه را می بیند می گوید: الفاتحه!! یا فاتحه شان خوانده شد! یعنی از بین رفتند.

مثال های دیگر

مثال: گاهی این ضرب المثل را برای طعنه زدن یا شوخی نیز به کار می برند. مثلا شما به یکی از دوستانتان کیفتان را امانت داده اید. وقتی این موضوع را در خانواده مطرح می کنید برادرتان که می داند دوستتان آدم بی سلیقه است و اهل امانت داری نیست فوری می گوید: فاتحه کیفت را بخوان! یعنی احتمال اینکه کیفت سالم به دست برسد بسیار کم است!

مثال: دوستتان در مدرسه با کسی دعوا کرده و او را کتک زده. ناظم بداخلاق و عصبانی تان او را به دفتر مدرسه می برد. وقتی دانش آموزان این صحنه را می بینند می گویند: فاتحه فلانی خوانده شد! یعنی قرار است حسابی تنبیه شود!

پیشنهادی: ضرب المثل‌های بیشتری بخوانید

اختصاصی-دانشچی

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *