خانه » اصطلاحات فارسی » معنی اصطلاح ” سوتی دادن “

معنی اصطلاح ” سوتی دادن “

همه چیز درباره معنی و مفهوم اصطلاح سوتی دادن 😅+ مثال

اصطلاح سوتی دادن

در ادامه با معنی و مفهوم این اصطلاح فارسی آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

اصطلاح سوتی دادن یعنی چه؟

۱- به اشتباه لفظی یا عملی می گویند که از روی ناآگاهی یا حواس‌پرتی از کسی سر بزند؛ مثل تلفظ اشتباه یک واژه یا انجام کار نادرستی که ممکن است موجب خندیدن دیگران و یا مورد تمسخر واقع شدن شخص شود.

۲- شاید ریشه واژه سوتی دادن، به سوت زدن های داوران در بازی ها برگردد؛ وقتی بازیکنی خطا می کند، داور خطای او را می بیند و با سوت زدن به او اخطار می دهد. یا مثل زمانی که ناظم مدرسه به دانش آموزانی که برخلاف مقررات مدرسه در حیاط کاری انجام می دهند، برای تذکر به آنها سوت می زند که حواسشان را جمع کنند.

درواقع سوت زدن همانا و آشکار شدن خطای شخص همانا! از همین رو وقتی کسی خطا می کند، می گویند فلانی سوتی داد.

۳- اکثرا واژه سوتی را در جایی به کار می برند که کسی اشتباهی در گفتار و کلامش داشته باشد تا در رفتارش؛ مثلا دوستتان در حال حرف زدن است و یک لحظه زبانش کلمه سلیقه را شلیقه تلفظ می کند! اینجا می گویند او سوتی داد!

همچنین ممکن است کسی معنای واژه را اشتباه بگوید؛ مثلا می خواهد ناچاری اش در کاری را برایتان توصیف کند می گوید: ناگریز بودم فلان کار را انجام دهم! درواقع باید می گفت ناگزیر بودم.

گریز یعنی فرار

گزیر یعنی چاره

در بین مردم، سوتی دادن بار معنایی منفی ندارد مگر اینکه آن را برای مسخره کردن کسی به کار ببرند و مدام اشتباهش را بزرگ و نمایان کنند.

اصطلاحات فارسی جالب

اختصاصی-دانشچی

ℹ️ اشتراک گذاری به دوستان خود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *