خانه » ضرب المثل‌های ایرانی » معنی ضرب المثل ” خواب زن چپه “

معنی ضرب المثل ” خواب زن چپه “

آشنایی با معنی و مفهوم ضرب المثل خواب زن چپه

 معنی ضرب المثل خواب زن چپه

در این پست با معانی، ریشه و مفهوم اصلی این ضرب المثل ایرانی و قدیمی آشنا می شوید با دانشچی همراه باشید.

معنی خواب زن چپه چیست؟

ابتدا لازم است بگوییم که این اصطلاح کاملا غلط است! در ادامه علت آن را خواهیم گفت.

اما معنای همین اصطلاح اشتباه این است:

۱- وقتی زنی خواب خود را تعریف می کند این اصطلاح اشتباه را برایش به کار می برند. یعنی اگر خوابت خوب باشد بد تعبیر می شود یا آن اصلا اتفاق نمی افتد. و اگر خوابت بد باشد، نگران نباش! خواب تو چپ است!

خواب زن یا خواب ظن

خب این یک معنای عرفی بود. اما از ما به شما نصیحت! اگر امروزه کسی این اصطلاح را به کار ببرد، به بی سوادی و نادان بودن او پی می برند! درواقع یک نوع خرافه محسوب میشود و خرافه را هم کسی جز جاهلان باور نمی کنند. مگر می شود خواب زن چپ باشد و خواب مرد، راست! چه کسی این قانون را تصویب کرده آن هم برای خواب!

اصل این اصطلاح این بوده: خواب ظن چپ است.

ظن، یک لغت عربی و به معنای گمان است. یعنی چیزی که یقینی و صد در صدی نیست. در فارسی ما به برخی حروف الفبا می گوییم هم آوا؛ یعنی به یک شکل تلفظ می شوند مانند: س-ص-ث
ذ-ز-ض-ظ
ت-ط
و…

اما در نظام لغت عرب، برای تک تک این حروف تلفظ خاصی وجود دارد. و آنها هر کدام از حروف را از مخرج مربوط به آن تلفظ می کنند. مثلا ذ را با نوک زبان می گویند. ظ را هم تقریبا از نزدیک به نوک زبان اما با درشتی تلفظ می کنند. مخاطبشان هم با تلفظ هر حرف، معنای آن کلمه به کار برده را برداشت می کند. مثلا اگر یک عرب کلمه اجل را به کار ببرد، با توجه به تلفظش می فهمند که معنای یعنی مرگ یا مهلت و …

اما اگر بگوید: عجل، عین را از حلقش می آورد و مخاطبش می فهمد که منظورش عجله و سرعت است.

ولی ما فارسی زبان ها همه را به یک شکل تلفظ می کنیم!

همه اینها را گفتیم که به این مطلب برسیم: درست این ضرب المثل با کلمه ظن بوده نه زن؛ احتمالا فارس زبان ها در قدیم که این را به کار می بردند همین واژه ظن منظورشان بوده اما چون فرقی در تلفظش با ز نمی گذاشتند رفته رفته کلمه زن جای ظن را گرفته. (شاید البته)

خواب ظن چیست؟

با تعریفی که از ظن داشتیم، یعنی خوابی که از روی گمان باشد. مثلا کسی در طی روز بسیار مشغول بوده یا درگیر حوادث مختلفی شده و با همین ذهن شلوغ به خواب رفته و خواب آشفته دیده یا خوابی دیده که در آن اتفاق ناخوشایندی برای خود و عزیزانش افتاده است.

اینجا (چه برای مرد چه برای زن!) درست است که بگویند: خواب ظن چپه؛ یعنی خوابت را جدی نگیر. ذهنت درگیر این مسائل بوده که چنین خوابی را دیدی. (هرچند فکرنکنم با آن معنای اشتباهی که در ذهن ها جا افتاده، کسی چنین معنایی را به کار ببرد :/ )

 

اختصاصی-دانشچی

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *