خمیر کره چیست و دمای آن

تحقیق مختصر در مورد خمیر کره زمین

خمیر کره چیست

خمیر کره چیست؟

خمیر کره زمین لایه سنگ نرم، گرمادیده‌ایست که بلافاصله در زیر سنگ‌کره سخت قرار گرفته و اجازه می‌دهد کفه‌های سنگ‌کره در حدود سطح زمین به آهستگی حرکت کنند.

اين بخش از کره ی زمين،حالت خميری دارد و از زير سنگ کره شروع می شود و تا عمق حدود ۳۵۰کيلومتری ادامه دارد. منشأ بيش تر آتشفشان ها و زمين لرزه ها مربوط به اين قسمت می باشد.

نام دیگر خمیرکره: سست کره یا استنوسفر است.

دمای خمیر کره

لایه خمیرکره از حدود ۱۰۰ کیلومتری (۶۰ مایلی) درون زمین آغاز شده و تا ۷۰۰ کیلومتری (۴۵۰ مایلی) درون زمین گسترش می‌یابد. چنین به نظر می رسد که دمای این لایه حدود ۱۳۰۰ درجه سانتی گراد باشد.

منشا گرمای خمیر کره

منشا این گرما، به طور عمده تجزیهٔ مواد رادیواکتیو است. در طول عمر زمین، این گرمای درونی به طور آرام تولید شده و در درون زمین محفوظ و محبوس مانده‌است تا جایی مثل آتشفشان این فرصت را پیدا کند که به سطح زمین برسد. از این رو چنین به نظر می رسد که میان خمیرکره و فعالیت های آتشفشانی هماهنگی ای وجود دارد که به تعادل درون زمین ختم می شود.

در مورد دلیل گرمای خمیرکره، از طرف دانشمندان:

  • گرمای ناشی از زمان شکل گیری زمین
  • فعالیتهای رادیواکتیو
  • فشار و اصطکاک

هرگونه سوال و دریافت مشاوره تحصیلی (از ابتدایی تا دکتری) مدارس و دانشگاه ها ( تیزهوشان، نمونه دولتی، سراسری، دانشگاه آزاد، علمی کاربردی و پیام نور ) با شماره های زیر تماس بگیرید.

تماس از تلفن ثابت 9099071375 (سراسر کشور) - تماس از تلفن ثابت 9092305784 (در تهران) - تماس از طریق موبایل همراه اول : 99221106

online پاسخگویی بصورت 24 ساعته


اشتراک گذاری:

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*