مینی موبایل - گوشی بند انگشتی

تحقیق در مورد انواع هزارپاها و غذایشان

تحقیق مختصر درباره هزارپاها، غذا، انواع و روش مبارزه با آنها

انواع هزارپاها و غذایشان

هزارپا از شاخه بندپایان و از رده هزارپایان است که دارای دو جفت پا در هر بخش از بدن ( به جز ناحیه سر ) می‌باشد. بیشتر هزار پاها دارای بدن استوانه ای شکل هستند ولی انواع کمی از آنها شکل‌های گوناگون دیگری دارند. هزار پاها می توانند بدور خود بپیچند و بدن خود را مانند توپ گرد کنند. هزار پاها آهسته حرکت می کنند. در اکثر موارد آنها نوعی آفت برای گلخانه‌ها محسوب می شوند و می توانند خسارت زیادی به بار بیاورند.

هزارپاها موجودات شکارچی نیستند و با توجه به رفتار آرام و رژیم غذایی ساده برای نگهداری در خانه به عنوان حیوان خانگی ایده آل می باشند. شمار هزارپایان نسبت به دیگر حشره ها کمتر است هزار پای گوشتخوار بسیار کمیاب و دارای پاهای کمتری نسبت به گونه ی گیاهخوار است ؛ همچنین زهرآگین است ولی زهر آن برای آدمی خطرناک نیست. عمر آنها ۳ تا ۷ سال است و بیشتر در جاهای مرطوب زندگی می کنند.

انواع هزارپا

هزارپاها به دو گونه ی کلی تقسیم نمود:

  1. گوشتخوار
  2. گیاهخوار

غذای هزارپا

گونه ی گیاهخوار بیشتر به خوردن برگ‌ها علاقه دارند دیگر غذاهای هزار پاهای گیاه خوار شامل –ریشه گیاه، بافت های مرده گیاهی و بعضی مواقع از ساقه گیاهان تغذیه می کنند.

گونه ی گوشتخوار نیز از زنبورها و سوسک ها تغذیه می کنند. (نوع گوشت خوار، یک شکارچی بوده و به هر موجود زنده ی کوچکی حمله می کند گاهی ممکن است به انسان حمله کند و (هزارپای سمی) با نیش زدن از خون انسان تغذیه کند، البته خیلی کم این حالت پیش می آید و سم آن برای انسان خطرناک نیست.)

روش ازبین بردن و مبارزه با هزارپاها

• از بین بردن جاهای مرطوب ، شکافها

• عدم استفاده از خزه درگلدان

• استفاده از شن یا سنگ های ریزه در گدانها

• سمپاشی خاک در فواصل مختلف (با شروع فصل گرما باید سم پاشی انجام شود و نوبت بعد اواخر بهار است و یک ماه بعد باید سم پاشی تکرار شود.)

• مبارزه از طریق امواج فراصوتی ( التراسونیک ): در این روش امواج صوتی ایجاد شده در فـرکانسهای بالاتر از قدرت شنوایی گوش انسان و در محدوده شنوایی جانوران موذی باعث دور شدن آنها از محیط می شود. این روش کاملا بی ضرر و سازگار با محیط زیست است.

 

انواع هزارپاها و غذای آنها

منبع: ویکی پدیا و پارس الکترونیک

هرگونه سوال و دریافت مشاوره تحصیلی (از ابتدایی تا دكتری) ثبت نام مدارس تیزهوشان، نمونه دولتی و ثبت نام دانشگاه سراسری، آزاد، علمی كاربردی و پیام نور با شماره های زیر تماس بگیرید.

تماس از تلفن ثابت 9099072952 (سراسر كشور) تماس از تلفن ثابت 9092305587 (فقط استان تهران)

online پاسخگویی به صورت 24 ساعته


اشتراک گذاری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*